Infostart.hu
eur:
359.95
usd:
316.67
bux:
144473.37
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga
Nyitókép: Twitter

Egy nagy olajcég a régiónkban végleg megszabadult az orosz olajfüggőségtől

Az orosz olajszállításokra vonatkozó utolsó szerződés június végén lejárt, ami az orosz nyersolaj teljes kiiktatását jelenti a lengyel vállalat ellátási láncából.

Az Orlen bejelentette, hogy nem vásárol a jövőben olajat Oroszországtól, miután az orosz olajszállításokra vonatkozó utolsó, csehországi finomítójukkal kötött szerződés is lejárt június végén. A lengyel olajipari vállalat ezzel teljesen függetlenítette magát az orosz energiaforrásoktól – írja a Portfolio a társaság közleménye alapján.

Március óta egy kivételével az Orlen-csoport valamennyi finomítóját kizárólag Oroszországon kívülről származó nyersolajjal látják el, és azzal, hogy tizenkét év után immár a litvínovi üzem sem az oroszoktól vesz olajat,

teljesen kivonják az orosz nyersolajat az Orlen ellátási láncából.

Másik csehországi finomítója, a Kralupyban található üzem már korábban megszüntette az orosz nyersolajat használatát. A litvínovi üzem azonban továbbra is a Barátság kőolajvezetékre támaszkodott az alternatív ellátáshoz szükséges korlátozott csővezeték-infrastruktúra miatt.

A cseh finomítók azóta diverzifikálták olajbeszerzéseiket, és jelenleg olyan régiókból szereznek be nyersolajat, mint a Közel-Kelet, a Perzsa-öböl, az Északi-tenger, Afrika vagy Amerika.

Az Orlen korábban már felmondta a Barátság kőolajvezetéken keresztül Lengyelországba irányuló olajszállítási szerződéseit, és leállította az orosz olaj tengeri importját is. Az Orlen lengyel és litván finomítói már 2023 óta Oroszországon kívülről származó nyersolajat dolgoznak fel.

Címlapról ajánljuk
Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Immár 9 éve van zárva a népligeti Planetárium, amely korábban évente akár 150 ezer látogatót is fogadott. Most a főváros és a kormány is azt vizsgálja, hogy miként lehetne megújítani az épületet és környékét. Kiss László csillagász egy tudományos élményparkot hozna itt létre.

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
Emelkedtek az európai tőzsdék, Amerika vegyesen zárt

Emelkedtek az európai tőzsdék, Amerika vegyesen zárt

Jó hangulatban indul a hét a piacokon, miután az elmúlt órákban nem támadta tovább egymást az Egyesült Államok és Irán. Sőt, utóbbi jelezte, hogy felfüggeszti a támadásokat, amennyiben az USA is így tesz.  A hírre meredeken esik az olajár és már láthattunk egy felpattanást Ázsiában, de Európában is nagyobb emelkedéssel kezdődött a hét. Az amerikai tőzsdék is felfelé kezdték a kereskedést, a lendület azonban hamar elfogyott, ezúttal is a technológiai papírok kerültek erősebb nyomás alá. Az eladási hullám eredményeképp az amerikai tőzsdék vegyesen is zártak, bár a nap végére az S&P 500 zöldbe fordult. Ami a gazdasági eseményeket illeti, Németországban hétfőn megérkezett az IFO gazdasági hangulatindex friss adata, míg Amerikában a tartós fogyasztási cikkek rendelésállományáról közöltek statisztikát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×