eur:
400.95
usd:
345.64
bux:
97868.97
2025. június 25. szerda Vilmos
Globe and stack with coins. Money makes the world go round. Double exposure of graph and rows of coins for finance and business concept. financial investment. Abstract finance background.
Nyitókép: Jinda Noipho/Getty Images

Oeco-index: Magyarország világviszonylatban az első harmadban van, továbbra is a fejlett országok közé tartozik

Magyarország globálisan a 35., míg az EU-tagállamok között a 18. helyet foglalja el, és többek között megelőzi Romániát, Lengyelországot, Olaszországot, Lettországot és Szlovákiát is. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója az InfoRádióban elmondta: az Oeco-index alakulásában egyre inkább megfigyelhető a geopolitikai feszültségek és a háborús konfliktusok hatása, ami sok ország esetében a mutató csökkenéséhez vezetett.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány frissítette gazdasági és fejlettségi mutatóját, az Oeco-indexet a Világbank legújabb, 2023-as adatsora alapján. Nemcsak az országok gazdasági és társadalmi fejlettségét mérték, hanem politikai percepciós adatokat is beemeltek a kutatásba. A végső indexnél 50 százalékos súlyt kaptak a gazdasági mutatók, 40 százalékosat a társadalmi mérőszámok, míg a leginkább percepción alapuló politikai mutatók 10 százalékosat. A Világbank nyilvánosan elérhető adatbázisában az adatok minimum kétéves késéssel jelennek meg, illetve bizonyos országok esetében évekre visszamenően teljes egészében hiányoznak.

A legújabb rangsor szerint Magyarország globálisan a 35., míg az Európai Unió tagállamai között a 18. helyet foglalja el,

amely alapján megállapítható, hogy hazánk továbbra is a fejlett országok közé tartozik, és megelőzi többek között Horvátországot, Romániát, Lengyelországot, Bulgáriát, Olaszországot, Lettországot és Szlovákiát is.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója az InfoRádióban elmondta: európai uniós viszonylatban Magyarország az utolsó harmadban, világszinten viszont az első harmadban van az Oeco-index alapján.

Pásztor Szabolcs arról is beszélt, hogy melyek azok a mutatók, amelyekben Magyarország megelőzi többek között Olaszországot, Romániát, Lengyelországot vagy éppen Szlovákiát. Ilyen tényező például a humán tőke, a képzettségek szintje, de nagyon jól teljesít Magyarország az urbanizációs rátában vagy a technológiai ellátottságban is, azon belül a mobiltelefonok használatában és az 5G-lefedettségben is.

A születéskor várható élettartam a legtöbb nyugat-európai országban magasabb, mint itthon, a közép-kelet-európai régión belül viszont nem lóg ki a többi állam közül Magyarország.

Gazdasági szempontból jó a hozzáadott érték itthon a feldolgozóiparban, a szolgáltatások területén, sőt még a magas hozzáadott értékű export esetében is.

„Ugyanakkor nagy kihívás, hogy még több olyan magyar vállalat legyen, amely külföldre tud lépni és exportálni is képes” – tette hozzá az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.

A tanulmányban kiemelik, hogy a 2023-as év globálisan komoly kihívásokat hozott, amelyek nem csupán a 2022-ben megkezdődött válságok folytatásai voltak, hanem újabb problémákat is felszínre hoztak. Míg 2022 a koronavírus-járvány utóhatásairól, az infláció robbanásáról és az orosz–ukrán háború kezdetéről szólt, a 2023-as év ezeknek a válságoknak az elhúzódását, új válsággócokat és rendszerfáradtságot hozott. Ezért az Oeco-index 2022-es változatához képest összességében visszaestek az abszolút mutatók.

Ennek elsődleges okaiként a geopolitikai kockázatokat, a háborút és annak következményeit (energiaválság, megváltozó inflációs környezet, az élet- színvonal korrekciója) jelölték meg az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatói.

A lista elején komolyabb átrendeződés nem történt, azonban az Egyesült Államok és az Egyesült Arab Emírségek mozgása mindenképpen figyelemre méltó. Az USA világgazdasági pozíciója megkérdőjelezhetetlen, de az egyes fejlettséget mérő mutatók alapján rontott korábbi pozícióján, miközben az Egyesült Arab Emírségek egyre versenyképesebb, és a jólétet mérő mutatók alapján jobban teljesít.

A Pásztor Szabolccsal készített interjú teljes változata alább hallgatható meg, a tanulmányt pedig itt lehet megtekinteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő Kapu Tibor nagy útjáról – minden, amit tudni érdemes az űrhajótól a szkafanderig

Szakértő Kapu Tibor nagy útjáról – minden, amit tudni érdemes az űrhajótól a szkafanderig

Magyar idő szerint 8 óra 31 perckor elstartolt a NASA, a SpaceX és az Axiom–4 űrmissziója. Az űrhajó fedélzetén utazik a Nemzetközi Űrállomás felé Kapu Tibor, a második magyar űrhajós. Szabó Róbert, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének igazgatója az InfoRádióban elmondta, mennyi ideig tart az út, ”mennyivel megy” az űrhajó, mi a legnagyobb nehézség, meddig lesz az űrhajósokon a szkafander, és hogy nevezték el a járművet.

Ők bukták a legnagyobbat az ingatlanárak emelkedése miatt

Egy felmérés szerint Budapesten egy kis lakást átlagosan 9 millió forinttal drágábban hirdetnek most, mint tavaly ilyenkor. Az InfoRádió által kérdezett szakértő szerint a 40-60 négyzetméteres lakások esetében óriási a drágulás.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×