eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 22. vasárnap Paulina
Wooden blocks with GDP word and yellow down arrow, impacts of Covid-19 global economy financial crisis, gross domestic product falling concept
Nyitókép: ThitareeSarmkasat/Getty Images

Az új amerikai vámtételek ennyire vethetik vissza az euróövezeti növekedést

Az új amerikai vámintézkedések fél és egy százalékpont közötti mértékben lassíthatják az euróövezet gazdasági növekedését - mondta Jannisz Szturnarasz görög jegybankelnök a Financial Timesnak adott, hétfőn megjelent interjúban.

Szturnarasz arra figyelmeztetett, hogy a fenyegető globális kereskedelmi háború "negatív keresleti sokkot" okozhat az euróövezetben, ami súlyosan érintheti az európai gazdasági növekedést.

"A növekedésre gyakorolt jelentős kedvezőtlen hatás azt eredményezheti, hogy a vártnál sokkal gyengébb lesz az aktivitás, ami az inflációt a céljaink alá húzza" - mondta az FT-nek.

Szturnarasz szerint a vámok deflációs intézkedést jelentenek, és az amerikai lépések egy része "a vártnál rosszabb", ami "példátlan mértékű globális politikai bizonytalanságot" okoz - írta az FT.

Április 2-án Donald Trump bejelentette az Egyesült Államokba irányuló összes importra vonatkozó 10 százalékos alapvámot, több tucat más országra kivetett magasabb vámokkal együtt.

Az EU-ba irányuló amerikai árubehozatal 2024-ben 334 milliárd euró volt, szemben az Egyesült Államokba irányuló 532 milliárd eurónyi uniós exporttal.

Az Európai Unió országai a következő napokban mérlegelik az árucikkek legszélesebb körét felölelő, mintegy 28 milliárd dollár értékű amerikai importra vonatkozó célzott ellenintézkedések első csoportjának jóváhagyását.

A 27 országból álló blokkot 25 százalékos amerikai importvám sújtja az acélra, az alumíniumra és az autókra, és szerdától 20 százalékos "viszonossági" vámok szinte minden más árura.

Az Európai Központi Bank becslése szerint az európai importra kivetett 25 százalékos általános amerikai vám az első évben 0,3 százalékponttal csökkentené az euróövezet növekedését. Az Egyesült Államokra kivetett uniós ellenvámok ezt fél százalékpontra emelnék. Az EKB következő kamatdöntése április 17-én esedékes. Az euróövezeti infláció a februári 2,3 százalékról márciusban 2,2 százalékra mérséklődött, ami alátámasztja az Európai Központi Bank újabb kamatcsökkentésének lehetőségét még ebben a hónapban.

Címlapról ajánljuk
MTA: nincs olyan terület, ahol ne lennének kimutathatók negatív klimatikus változások

MTA: nincs olyan terület, ahol ne lennének kimutathatók negatív klimatikus változások

A Magyar Tudományos Akadémia szakmai álláspontja szerint a légkörtől a vizekig, a talajtól az élővilágig – beleértve az emberi egészséget is – szinte mindenhol megfigyelhető a negatív tendencia. Az Alkotmánybíróság megbízásából készült tanulmány szerzői megállapították: csak az integratív, holisztikus szemlélet lehet az intézkedések és a beavatkozások alapja.

Devizaváltás külföldön: sokkal drágább lehet a nyaralás, ha erre nem figyelünk oda

A külföldi utazások alkalmával a fizetés módjától függően akár 4 és 14 százalék közötti különbség is lehet ugyanannak a vásárlásnak a forintban számított végösszegében - derül ki a money.hu összeállításából. A portál pénzügyi elemzője azt tanácsolja, hogy mindig itthon váltsunk devizát, és csak rendkívüli helyzetben használjuk külföldön az ATM-et.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×