eur:
406.04
usd:
357.04
bux:
92964.32
2025. április 25. péntek Márk
Nyitókép: Facebook/4iG

Remek évet zárt tavaly a 4iG

A 4iG Csoport 2024-ben újabb rekordokról számolt be konszolidált negyedik negyedéves gyorsjelentésében. A cégcsoport nem auditált IFRS szerinti nettó árbevétele 700,4 milliárd forintra (+17,71%), míg EBITDA-ja 230,8 milliárd forintra (+14,97%) emelkedett 2024-ben.

A nettó árbevétel 85 százaléka a telekommunikációs, míg 15 százaléka az informatikai szegmens tevékenységéből származott.

A 4iG Csoport 2024-ben tovább növelte piaci jelenlétét, miközben jelentős mértékben javította konszolidált pénzügyi mutatóit, megerősítve versenyképességét és fenntartható növekedési pályáját. A 4iG Nyrt. 2024-es teljes évre vonatkozó, nem auditált IFRS szerinti konszolidált nettó árbevétele 700,4 milliárd forint volt, amelynek 85%-a a telekommunikációs, 15%-a pedig az informatikai divízióból származott. Az EBITDA 230,8 milliárd forintot tett ki, míg az EBITDA-marzs 33% lett, az egy részvényre jutó EBITDA pedig 771,6 forintra emelkedett.

A kiemelkedő árbevétel és az EBITDA-növekedés több kulcsfontosságú tényező eredménye:

  • 2024-ben a 4iG már a teljes évre vonatkozóan konszolidálta a Vodafone Magyarország pénzügyi teljesítményét, ami jelentős hatással volt a csoport eredményeire.
  • Erős keresletbővülés jellemezte a mobilszegmenst, valamint javult a telekommunikációs szektorban az egy előfizetőre jutó árbevétel (ARPU).
  • A csoport informatikai üzletága a 2023-as év eredményeit meghaladó árbevétel-növekedést ért el, amely tovább javította a 4iG Csoport eredményességét.

A Cégcsoport operatív növekedésének ellenére 48,5 milliárd forint adózott veszteséget könyvelt el, amelyet főként pénzkiáramlással nem járó tételek, például a felvásárolt leányvállalatok eszközei és kötelezettségei valós értékeléséből származó több át éven húzódó többletráfordítás (23,6 milliárd Ft) és nem realizált árfolyamveszteség (17,6 milliárd Ft) befolyásoltak. A pénzkiáramlással nem járó tételeken felül olyan egyszeri ráfordítások is jelentkeztek mintegy 9,9 milliárd Ft összegben, amelyek a magyarországi telekommunikációs portfolió strukturális átalakításának következtében merültek fel. Az előzőekben felsorolt tételektől megtisztított adózott eredmény 2,7 milliárd Ft volt 2024-ben.

A 4iG Csoport 2024-ben jelentős cégátalakítási programot hajtott végre Magyarországon és sikeresen lezárta transzformációs programjának első szakaszát. Ennek eredményeként:

  • megvalósult a távközlési leányvállalatok strukturális szeparációja (a távközlési cégek infrastruktúra és kereskedelmi vállalatokra váltak szét),
  • levált a 4iG Nyrt.-ről a vállalatcsoport informatikai üzletága, amely önálló vállalatként, 4iG Informatikai Zrt. néven folytatja tevékenységét,
  • megkezdődött a 4iG Csoport űr- és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó holdingvállalat, a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. működése, illetve portfóliójának kialakítása.

Az átalakulás részeként a távközlési kereskedelmi leányvállalatok 2025. január 1-től egységes brand alatt, a One márkanéven működnek. A várhatóan 2025 második felében lezáruló transzformációs program hatékonyságot és versenyképességet tovább javító intézkedései mellett a nemzetközi expanzió és a jelentős globális üzleti együttműködések járulhatnak hozzá jelentősen a tulajdonosi értékteremtéshez. A Cégcsoport hazai portfoliójának átstrukturálása közép- és hosszútávon jelentős pénzügyi előnyökkel jár, amely hozzájárul a stratégiai célok eléréséhez, a pénzügyi és működési stabilitás további növekedéséhez.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×