Az ukrajnai háború lezárásának belátható közelségbe kerülése, egy esetleges béke fizikai és gazdasági biztonságot, stabilitást hozhat a magyar gazdaság számára – ennek fényében állt neki a Nemzetgazdasági Minisztérium megtervezni a 2026-os költségvetést. A cél, hogy a jövőre érvényes adószabályokról, költségvetési támogatási programokról az Országgyűlés még a tavaszi ülésszakon dönteni tudjon.
A kormány által elfogadott költségvetési tervezetet a Költségvetési Tanács április végén ismerheti meg, majd – a Tanács véleményének ismeretében – a kormány azt május elején tervezi benyújtani az Országgyűlésnek, amely végül június folyamán fogadhatja el úgy a 2026. évi költségvetési törvényt, mint a kapcsolódó adószabályokat.
Az NGM közleményéből egyelőre nem sok konkrétum olvasható ki, azt viszont kiemelték, hogy a gazdasági növekedésre nézve a költségvetés semleges marad, következésképpen se nem ösztönző, sem pedig visszahúzó hatású. Ennek megfelelően
a 2026. évi hiánycélt a tárca a GDP 3,5 százalékában javasolja meghatározni,
az államháztartási hiány és az államadósság így 2025 után 2026-ban is tovább csökkenhet. Mint ismert, eddig egy 2,9 százalékos hiánycél volt tervben, vagyis a kormányzat megemelné a jövő évi hiánycélt
A Nemzetgazdasági Minisztérium a kormányzati intézkedések finanszírozását a pénzügyi stabilitás és a költségvetési fegyelem fenntartása mellett tervezi megvalósítani. A tárca célszerűnek tartja, hogy az államadósság után fizetett kamatok nélkül számított jövő évi költségvetési pozíció – az elsődleges egyenleg – egyensúlyi, azaz nullás legyen.