eur:
401.9
usd:
371.08
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
Hungarian forint, A woman holds a file with money in her hand, Financial and budget concept
Nyitókép: Andrzej Rostek/Getty Images

Megemelné a költségvetési hiánycélt a kormányzat – itt az új adat

A Nemzetgazdasági Minisztérium megkezdte a 2026. évi költségvetési törvényjavaslat előkészítését.

Az ukrajnai háború lezárásának belátható közelségbe kerülése, egy esetleges béke fizikai és gazdasági biztonságot, stabilitást hozhat a magyar gazdaság számára – ennek fényében állt neki a Nemzetgazdasági Minisztérium megtervezni a 2026-os költségvetést. A cél, hogy a jövőre érvényes adószabályokról, költségvetési támogatási programokról az Országgyűlés még a tavaszi ülésszakon dönteni tudjon.

A kormány által elfogadott költségvetési tervezetet a Költségvetési Tanács április végén ismerheti meg, majd – a Tanács véleményének ismeretében – a kormány azt május elején tervezi benyújtani az Országgyűlésnek, amely végül június folyamán fogadhatja el úgy a 2026. évi költségvetési törvényt, mint a kapcsolódó adószabályokat.

Az NGM közleményéből egyelőre nem sok konkrétum olvasható ki, azt viszont kiemelték, hogy a gazdasági növekedésre nézve a költségvetés semleges marad, következésképpen se nem ösztönző, sem pedig visszahúzó hatású. Ennek megfelelően

a 2026. évi hiánycélt a tárca a GDP 3,5 százalékában javasolja meghatározni,

az államháztartási hiány és az államadósság így 2025 után 2026-ban is tovább csökkenhet. Mint ismert, eddig egy 2,9 százalékos hiánycél volt tervben, vagyis a kormányzat megemelné a jövő évi hiánycélt

A Nemzetgazdasági Minisztérium a kormányzati intézkedések finanszírozását a pénzügyi stabilitás és a költségvetési fegyelem fenntartása mellett tervezi megvalósítani. A tárca célszerűnek tartja, hogy az államadósság után fizetett kamatok nélkül számított jövő évi költségvetési pozíció – az elsődleges egyenleg – egyensúlyi, azaz nullás legyen.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Megérkezett a várva várt hír: kiderült, mennyivel nőnek idén a bérek Magyarországon

Megérkezett a várva várt hír: kiderült, mennyivel nőnek idén a bérek Magyarországon

Hónapok óta tartó találgatás után a statisztikai hivatal ma eldöntött egy nagy vitát. Amíg a vállalati képviseletek és a céges felmérések azt sugallták, hogy idén visszafogottabb lehet a keresetek növekedése, addig a makroközgazdászok és elemzőműhelyek viszonylag gyors emelkedést prognosztizáltak. A KSH most közzétett adataiból kiderült, hogy januárban 10,4%-kal nőtt az országos átlagbér, a vállalati szektor pedig 9,9%-kal emelte a béreket az év első hónapjában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×