Az online is vásárló internetezők 4,2 millió fős sokasága körében kutatás készült 2024 novemberében, amelyből a PwC számára az derült ki, hogy jobb lesz a karácsonyi szezon, mint tavaly ilyenkor.
"Tavaly nagyon magas inflációval terhelt éven voltunk túl. Idén visszafogottabb volt az infláció, ismét emelkedésnek indultak a reálbérek. Ennek ellenére nem nagyon indultak el a költések az év első két negyedévében, de azt láttuk, hogy a harmadik negyedévben egy kicsit élénkült már a fogyasztás, és hogy karácsonyra – nemcsak a tervek és a kutatás alapján, hanem a kereskedő partnereink visszajelzései alapján is – a tavalyinál jobb szezon várható" – mondta az InfoRádióban Cserjés-Kopándi Ildikó, a PwC e-kereskedelmi szolgáltatási csapatának vezető menedzsere.
A 4,2 millió fős bázisból mintegy 3,1 millió fő mondta azt, hogy tervez idén is ajándékot vásárolni, átlagosan hat embernek, és átlagosan 84 ezer forint értékben. "Ez a teljes piacot értelmezve azt jelenti, hogy a belföldi negyedik negyedéves online forgalom ötöde kifejezetten karácsonyi ajándék miatt keletkezik" – fűzte hozzá.
A vásárlók nemcsak online, hanem hagyományos üzletekben is vásárolnak, és az online vásárlók sem csak a magyar webáruházaktól, külföldiektől is vesznek.
A legtöbben (93 százalék) megfordulnak a hazai webshopokban,
és 65 százaléknyian elmennek a plázákba körülnézni, vásárolni. A boltok, szaküzletek, szupermarketek választéka szintén szóba jön a karácsony kapcsán, ez 61 százalékos arányban van jelen. Külföldről minden harmadik online vásárló rendel (35 százalék), és magánszemélyektől is vásárolunk (10 százalék).
Az online térben 260 milliárd forintnyi az összes árucsere.
A válaszadók a PwC kérdésére azt mondták, hogy leginkább a termékek minőségét veszik figyelembe (5-ös skálán 4,48). Második helyen a megajándékozottak igényei szerepelnek (4,46), de nagyon fontos továbbra is a termék ár-érték aránya (4,37).
A legtöbben játékot vásárolnak, a válaszadók 45 százaléka mondta, hogy ebben a kategóriában tervez vásárlást karácsonyra. Népszerűek még a ruházati cikkek (42 százalék), a könyvek (41), a szépségápolás (33), a lakásfelszerelés-barkácseszköz (21), és szintén népszerűek még a szórakoztató elektronikai termékek (21). Ezt követik aztán a nem tárgyi utalványok, de egyre népszerűbb, hogy élményt adunk ajándékba.