eur:
413.35
usd:
392.64
bux:
79047.81
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
Old man using smart phone
Nyitókép: fzant/Getty Images

Meghökkentő javaslat a magyar nyugdíjasok jólétére

Az idős emberek ingatlanjának érétkéből pótolnák ki a nyugdíjakat - legalábbis ezt javasolja egy OECD-jelentés.

A portfolio.hu készített alapos elemzést arról egy OECD jelentés alapján, hogy miképpen lehetne kipótolni az állami nyugdíjat. A nyugdíjalapokra épített takarékoskodás mellett új lehetőséget ajánlanak.

Az OECD friss jelentése megállapítja, hogy az elmúlt két évtizedben nőtt a nyugdíjra szánt vagyon nagysága és a munkaképes korú lakosság nyugdíjpénztárakban résztvevő aránya. A felosztó-kirovó állami nyugdíjak kiegészítésével ezek a nyugdíjprogramok hozzájárultak a többpilléres nyugdíjrendszerek kialakításához, ami az OECD kulcsfontosságú ajánlása.

Magyarország az éllovasok között szerepel. A nyugdíjmegtakarítások 2023-as növekedése javarészt a kedvező befektetési eredményeknek köszönhető. A nyugdíjszolgáltatók névleges hozamai szinte minden régióban pozitívak voltak, és legtöbbször meghaladták az inflációt.

A tavalyi magyar 12 százalék körüli reálhozam a harmadik legjobb eredmény az OECD-tagországok körében,

a nominálisan mért közel 20 százalékos hozamszint pedig a második legjobb eredmény.

Ami újdonság lehet nálunk, hogy "érdekes megoldásra hívja fel a tanulmány a figyelmet, elsősorban olyan esetekre, amikor a rendelkezésre álló nyugdíjmegtakarítás vagy állami nyugdíj nem fedezi az időskori megélhetési költségeket. Ez az ingatlanalapú tőkefelszabadítási opció".

Ez egy pénzügyi megoldás, amely lehetővé teszi az ingatlantulajdonosok számára, hogy

otthonuk értékének egy részét készpénz formájában hozzáférhetővé tegyék anélkül, hogy el kellene adniuk az ingatlant.

Az ilyen termékek gyakran idősebb tulajdonosok nyugdíjcélú pénzügyi forrásainak kiegészítésére szolgálnak.

Konstrukciók

A "fordított jelzálog" (reverse mortgage) egy élethosszig tartó hitel, amelyben az ingatlan szolgál fedezetként. A hitelfelvevők otthonuk értékének egy részét kaphatják meg egy összegben, időszakos kifizetésekkel vagy lehívásokkal. A kölcsönt kamat terheli, és az adósságot a hitelfelvevő halála vagy tartós gondozási intézménybe költözése után kell rendezni, jellemzően az ingatlan eladásából származó bevételből. Előnye, hogy a hitelfelvevők tulajdonjogot megtartják, és az adósság feletti ingatlanértéket továbbadhatják örököseiknek. Hátránya, hogy az adósság gyorsan csökkentheti az ingatlan többletértékét. Az Egyesült Királyság és az USA a legnagyobb piacai ennek a terméknek, de más országokban is elérhető.

Az "ingatlanérték-eladás" (home reversion) során az ingatlantulajdonos az ingatlan teljes vagy részleges értékét eladja egy harmadik félnek egyösszegű kifizetésért vagy időszakos juttatásokért cserébe. Az ingatlant el kell adni, amikor a tulajdonos kiköltözik vagy meghal, ekkor a harmadik fél megkapja a tulajdonrészének megfelelő bevételt. A fordított jelzáloggal ellentétben, egy ilyen konstrukcióban a tulajdonos nem tartja meg az ingatlan teljes tulajdonjogát, bár egy részét továbbörökítheti. Ezek az ügyletek Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Lengyelországban gyakoriak.

Az eladás és visszabérlés ("sell and rent back") konstrukció során az ingatlan tulajdonosa eladja otthonát, de továbbra is ott élhet, ha rendszeres bérleti díjat fizet az új tulajdonosnak, amíg az ingatlanban él. Az ingatlant általában a piaci ár alatt adják el, és a tulajdonjog teljesen vagy részben átruházódik, de léteznek olyan modellek is, amelyekben a tulajdonjog fokozatosan kerül átruházásra. Ezek a konstrukciók különösen elterjedtek Ausztráliában, Hollandiában és az Egyesült Királyságban.

Magyar gyakorlat

Magyarország kapcsán megjegyzik, hogy a fordított jelzáloghitelek piaca a pénzügyi válságot követően meglehetősen kiszáradt itthon. Egyes önkormányzatok rendelkeznek ingatlaneladási programokkal, amelyek során havi életjáradékot fizetnek cserébe az ingatlanjukért.

Címlapról ajánljuk
Jelentés Oroszországból: Ha nem lennének naponta a gyászjelentések és a temetések, el is felejtenénk, hogy háború van

Jelentés Oroszországból: "Ha nem lennének naponta a gyászjelentések és a temetések, el is felejtenénk, hogy háború van"

Az ukrajnai háború egyre mélyebb nyomokat hagy az orosz gazdaságon és az emberek gondolkodásán is – derül ki egy friss felmérésből.

Lázadás a Volkswagennél: a kompromisszum vagy az eszkaláció a tét

Rendkívüli válságtanácskozás tartottak szerdán a Volkswagen wolfsburgi központjában. A találkozón az üzemi tanács, illetve az IG Metall szakszervezet képviselői megismételték követeléseiket, a cég vezérigazgatója, Oliver Blume ugyanakkor ismét a takarékosság elkerülhetetlen szükségességével érvelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.05. csütörtök, 18:00
Nemcsák Károly
a József Attila Színház igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×