eur:
411.61
usd:
389.46
bux:
79818.38
2024. december 9. hétfő Natália
Nyitókép: Pixabay

Több mint 30 éve nem volt ilyenre példa – az elemzőket is meglepte az októberi inflációs adat

A telekommunikációs cégek az árvízhelyzet miatt szeptemberben plusz engedményeket adtak a fogyasztóknak, és ezt valószínűleg októberben számolták el, ami jelentősen hozzájárulhatott ahhoz, hogy a vártnál kedvezőbb inflációs adat jött ki októberben – mondta az InfoRádióban Járdi Roland. A vg.hu újságírója szerint ugyanakkor a Monetáris Tanács keddi kamatdöntésekor nem várható ilyen pozitív fordulat, sőt egyes elemzők a kamatemelést sem zárják ki.

Elemzők körében is nagy meglepetés okozott az októberi inflációs adat, ugyanis a legtöbb előrejelzés 3,5 százalékos drágulást jósolt a szeptemberi 3 százalékos éves alapú áremelkedést követően, ennek ellenére 3,2 százalékos volt a fogyasztói áremelkedés a KSH által a hét elején közölt adatok szerint. Járdi Roland, a vg.hu újságírója az InfoRádióban elmondta: két fő tényező járult hozzá a kedvező mutatóhoz. Az egyik az volt, hogy szeptemberhez képest jelentős árcsökkenést lehet megfigyelni a szolgáltatásoknál, a telekommunikációs szektorban például 7 százalékos volt a havi alapú visszaesés az árakban.

A szakértők is még csak találgatják, mi okozta ezt a jelentős árcsökkenést, egyesek úgy vélik,

szeptemberben a telekommunikációs cégek az árvízhelyzet miatt plusz engedményeket adtak a fogyasztóknak, és ezt valószínűleg októberben számolták el.

Járdi Roland szerint csak ennek az engedménynek az átcsoportosítása 0,2 százalékkal csökkenthette az inflációt. Hozzátette: 1992 óta nem volt példa olyan mértékű árcsökkenésre a szolgáltatásoknál, mint 2024 októberében, amikor 0,9 százalékos volt a havi alapú visszaesés.

A másik fontos befolyásoló tényező a maginfláció, ami az egyszeri hatásoktól megtisztított inflációs mutató, és azt jelzi, hogy adott időszakban mekkora az árnyomás a gazdaságban. Járdi Roland meglepőnek nevezte, hogy a maginfláció is csökkent októberben, és megjegyezte: nem csak az olyan egyszerű tételek játszanak szerepet az árnyomás csökkenésében, mint például az üzemanyagárak változása.

Az újságíró szerint kizárható, hogy a friss inflációs adatnak bármilyen hatása lesz a jegybank jövő heti kamatdöntő ülésére, és nem várható, hogy tovább csökkentik a kamatokat, mert „ehhez túl gyenge a forint”. Van olyan elemzői vélemény is, amely éppen az ellenkezőjét várja, és arra számít, hogy

„kamatemelésre utaló kommunikációs fordulatot fog végrehajtani” a Magyar Nemzeti Bank.

A Monetáris Tanács kedden tartja kamatdöntő ülését, és az elmúlt időszak más fejleményei az inflációval szemben döntően befolyásolhatják, hogy milyen bejelentés születik. Járdi Roland megjegyezte: ugyan az inflációs folyamatok alapvetően kedvezőek, nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az elmúlt hetekben a pénzpiaci turbulencia magával ragadta a forintot is, és ez a kedvezőtlen folyamat egyelőre nem akar enyhülni, emiatt a vg.hu újságírója szerint „aligha lehet arra számítani, hogy eleresztené a gyeplőt a következő hónapokban a Magyar Nemzeti Bank”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megszólalt Moszkva a szíriai orosz bázisokról és Putyin döntéséről

Korai lenne még a szíriai orosz támaszpontok megőrzéséről beszélni, ezt a témát azokkal kell megvitatni, akik az országot vezetni fogják - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.10. kedd, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×