eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
An elderly man puts a coin in an empty wallet. Poverty in retirement concept. Special toning
Nyitókép: Stas_V/Getty Images

Az új adóemeléshez hasonló nyugdíjemelést szeretnének a nyugdíjasok

A Nyugdíjas Parlament elnöke reménykedik benne, hogy a jövő évre bejelentett 3,2 százalékos nyugdíjemelés inkább 4,1 százalékos lesz.

Mint arról korábban az Infostart is beszámolt, Varga Mihály pénzügyminiszter benyújtotta a jövő évi adótörvények tervezetét, melyben egy eddig nem alkalmazott újdonság is szerepel: 2025-től minden évben inflációkövető adóemelés lenne a szeszes italok, a dohánytermékek és az energiatermékek, az üzemanyagok tételes jövedéki adójánál, a gépjárműadónál, valamint a regisztrációs adónál is.

Meghatározták továbbá azt is, hogy az előző évi júliusi éves infláció mértékével kellene emelni a következő évben az érintett adókat. Tekintve, hogy idén júliusban 4,1 százalékos volt az éves infláció, ami az idei legmagasabb érték, így azoknál az adóknál, amelyeknél már januártól alkalmazni kell az inflációkövető emelést, ennyivel emelkedhetnek az adók.

Az inflációkövető adóemelés viszonylag sok terméket érint, köztük olyanokat is, amiket nyugdíjasok is vásárolnak, de áthúzódó hatásokra is lehet számítani, például nem kizárt, hogy a közlekedést sújtó adóemelések költsége megjelenhet a termékek árában is - írja a 24.hu. Ebből ered Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnökének ötlete, miszerint

az inflációkövető adóemelés új szabályát a nyugdíjemeléseknél is lehetne alkalmazni.

Mint írják, a nyugdíjakat jelenleg nem a tényleges inflációs adathoz mérten növelik, hanem jogszabály által a költségvetésben a következő évre tervezett inflációhoz kötik a mértékét. Amennyiben a várható infláció ezt meghaladja, akkor normál rendben novemberben van korrekció, lezárásként viszont nincs a tényleges egész éves tényinfláció alapján. Vagyis a kormány tévedhet előre a nyugdíjasok kárára is.

Karácsony Mihály szerint az automatikus inflációkövető adóemeléssel megnyílt annak lehetősége, hogy a jövő évi nyugdíjemelés a korábban kiszivárogtatott 3,2 százalék körüli helyett, 4,1 százalékos legyen. Véleménye szerint ha az adóknál járható út a tényadatokon alapuló automatikus inflációkövető emelés, akkor ez a modell használható lenne a nyugdíjaknál is.

Ugyanakkor az automatikus inflációkövető adóemelés mintájára a Nyugdíjas Parlament leginkább azt szeretné, hogy a bérnövekedéshez kössék a nyugdíjemelést,

mert a korábban megállapított nyugdíjak mára nagyon leszakadtak az újonnan megállapított nyugdíjakhoz, és különösen a bérekhez képest - írja a lap.

A Nyugdíjas Parlament elnöke példaként említette, hogy jelenleg még tartanak az országos bértárgyalások, de a kormányzati célok alapján a következő években, így 2025-ben is 10–12 százalékos emelések szükségesek.

Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×