eur:
408.84
usd:
389.48
bux:
80165.64
2024. december 15. vasárnap Valér
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az e-Mobi Elektromobilitás Nonprofit Kft. és a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával létrehozott Elektromobilitás Látogatóközpont megnyitásán a budapesti Millenárison 2018. április 3-án. A bemutatóterem látványos vizuális elemekkel és számos kipróbálható eszközzel segítheti az elektromosautó-használattal kapcsolatos szemléletformálást.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Varga Mihály: jutott egy jó hír a hétvégére

Megerősítette a devizában és a helyi valutában fennálló hosszú és rövid futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek befektetési ajánlású, "BBB mínusz/A-3" szintű besorolását az S&P Global Ratings.

A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett osztályzati megerősítéssel együtt érvényben hagyta a minősítés stabil kilátását is.

A magyar szuverén osztályzatot a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Moody's Ratings is a befektetési kategóriában, de az S&P osztályzatánál eggyel jobb, "BBB/Baa2" fokozaton tartja nyilván. A Fitch magyar osztályzatának kilátása negatív, az S&P és a Moody's azonban egyaránt stabil kilátással tartja nyilván Magyarországot.

Az S&P Global Ratings a pénteki osztályzati megerősítéshez fűzött indoklásában kiemeli: a besorolás stabil kilátása tükrözi azt a várakozását, hogy a magyar gazdaság kilábalása, a folytatódó dezinfláció és a hitelköltségek stabilizálódása középtávon segíti a kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítéseit, lehetővé téve a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráta stabilizálódását is.

Az S&P előrejelzése szerint a GDP-arányos magyar államháztartási hiány 2025-től csökkenésnek indul, és a 2027-ig terjedő időszakban évente átlagosan 3,7 százalék lesz.

A cég ehhez a prognózisához a reálgazdasági kilátások erősödését és az idei évre előirányzott aktív - a hazai össztermék hozzávetőleg 1,3 százalékának megfelelő - konszolidációs intézkedéseket vette számításba.

A hitelminősítő ugyanakkor hangsúlyozza azt is, hogy a hazai össztermék arányában mért magyar államadósság-ráta a legmagasabbak között van térségi összehasonlításban. A cég közölte: előrejelzése szerint a GDP-arányos államadósság az idén 74,6 százalék lesz, és a 2025-2027 közötti időszakban a kamatkiadások a költségvetési bevételek átlagosan 9 százalékának felelnek majd meg.

Az S&P alapeseti várakozása ugyanakkor az, hogy az infláció továbbra is lefelé tartó pályán marad, a folyómérleg-egyenleg pedig mérsékelt többleteket mutat majd.

Mindez lehetővé teszi, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) óvatos lépésekkel normalizálja monetáris politikáját - áll a hitelminősítő elemzésében.

Az S&P Global Ratings közölte: az idei évre 1,6 százalékos, jövőre azonban már 3 százalék körüli ütemre gyorsuló reálnövekedést vár a magyar gazdaságban, tekintettel arra, hogy várhatóan a beruházások bővülési üteme és a külső kereslet is élénkül, mindemellett a hazai magánszektor is "kitartóan fogyaszt".

Jövőre az erősödő fogyasztói bizalom, valamint a magyar háztartások eddig visszatartott, magas szintű megtakarításai is hajtóerőt adnak a növekedési lendületnek, és ehhez hozzájárul a monetáris enyhítési ciklus is. A kormány konszolidációs erőfeszítéseiből eredő költségvetési visszahúzó erő mindezt csak részben ellentételezi - fogalmaz pénteki elemzésében az S&P.

A cég szerint ugyanakkor a növekedési kilátást valamelyest bizonytalanná teszi, hogy a nyitott, a kereskedelmi folyamatoktól intenzíven függő magyar gazdaság fogékony a külső fejleményekre, köztük a kulcsfontosságú kereskedelmi partnernek számító német gazdaság növekedési teljesítményére, valamint a geopolitikai feszültségek bármilyen esetleges átgyűrűző importköltség-hatásaira.

Emellett Magyarország és az EU kapcsolatrendszerében mutatkozó feszültségek az uniós finanszírozások késedelméhez vezethetnek, egyes finanszírozások el is maradhatnak - vélekedik a hitelminősítő.

Az S&P hangsúlyozza ugyanakkor, hogy az EU a 2021-2027-es időszakra 12,2 milliárd euró - a magyar hazai össztermék hozzávetőleg 6 százalékának megfelelő - folyósítást szabadított fel, ráadásul a közvetlen külföldi tőkebefektetések is várhatóan élénkülnek az elektromos járműveket gyártó szektorban zajló jelentős beruházások révén.

Jutott egy jó hír a hétvégére

– kommentálta Facebook-bejegyzésében a fentieket Varga Mihály. A pénzügyminiszter videós üzenetében – egyebek mellett emlékeztet: az elmúlt időszakban az orosz–ukrán háború kitörése óta közel húsz esetben készült hitelminősítői jelentés Magyarországról, mindegyik megállapította, hogy a magyar gazdaság válságálló, a növekedés feltételei adottak, és befektetésre ajánlott kategóriában van.

„Fontos eredmény tehát, hogy a hitelminősítők döntései, mérései után a magyar gazdaság idén és jövőre már visszaáll arra a tartós növekedési ahol a Covidot megelőzően volt” – szögezi le a tárcavezető.

Címlapról ajánljuk

A Manchester City korábbi csatárát államelnöknek választották

Grúzia államelnökévé választották a korábbi válogatott labdarúgót, Miheil Kavelasvilit. Ilyen magas közjogi méltóságra korábban csupán egy nemzetközileg is jegyzett futballistát választottak, George Weah 2018-tól idén januárig Libéria államelnöke volt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.16. hétfő, 18:00
Freund Tamás
a Magyar Tudomány Akadémia elnöke
Nagy sikert ünnepelnek az oroszok, a háború lezárásáról egyeztetnek Trumpék - Háborús híreink szombaton

Nagy sikert ünnepelnek az oroszok, a háború lezárásáról egyeztetnek Trumpék - Háborús híreink szombaton

Pénteken orosz források arról számoltak be, hogy haderejük összeroppantotta az Uszpenyivka térségében kialakított katlant, ami hatalmas győzelemnek számít. Eközben az is kiderült, hogy Donald Trump leendő amerikai elnök és csapata megbeszélések folytatnak a háború lezárásának lehetőségeiről. Trump tanácsadói és kabinetjelöltjei még nem terjesztettek konkrét béketervet Kijev elé, de aktívan dolgoznak a konfliktus mielőbbi befejezésén.  Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×