eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) washingtoni székházának bejárta 2021. április 5-én. 2021. április 7-én a világ19 legfejlettebb gazdaságú országát, valamint az Európai Uniót tömörítő G20-csoport országainak pénzügyminiszterei megállapodtak, hogy 650 milliárd dollárral növelik az IMF forrásait, hogy a gazdaságilag sérülékeny országok meg tudjanak birkózni a koronavírus-járvány negatív hatásaival.
Nyitókép: MTI/AP/Andrew Harnik

Rátenyerelt a vészcsengőre a Nemzetközi Valutaalap

Európában a kormányoknak 2030-ig 1100 milliárd dollárnyi extra kiadással kell számolniuk.

A Nemzetközi Valutaalap megkongatja a vészharangot az államadósság miatt, és fiskális politikai fordulatra szólítja fel az európai országokat, kiemelve Franciaországot, ahol a költségvetési hiány kiugró, és magasak a hitelfelvételi költségek.

„Az államadósságok kilátásai most rosszabbak, mint azt az emberek gondolnák” – nyilatkozta Gita Gopinath, a Nemzetközi Valutaalap első vezérigazgató-helyettese a The Wall Street Journalnak nyilatkozva, amit a VG szemlézett.

A lap emlékeztet, hogy a piacok nyomást gyakoroltak olyan országokra, mint Franciaország,
ahol az államadósságok megugrottak a világjárvány idején, s ahol a költségvetési hiány továbbra is nagy. A francia hitelfelvételi költségek emelkedtek Németországhoz képest.

A hét végén Michel Barnier, Franciaország új miniszterelnöke jelezte, hogy felemeli a gazdagok adóit, hogy betömhesse a költségvetési lyukakat.

Gopinath szerint elmúltak már azok az idők, amikor a fejlett gazdaságok sikeresen navigálhattak az adóssághegyek között, mert segített a globális megtakarítási bőség, amely lenyomta a kamatlábakat és a kötvényhozamokat.

Most az államadóssággal kapcsolatos aggodalmakkal szemben régen immunisnak tartott országokat is veszélyeztetheti a laza fiskális politika. Európában a kormányoknak 2030-ig további 1100 milliárd dollárnyi extra kiadással kell számolniuk.

Az IMF azt ajánlja, hogy fektessenek be a növekedésbe, még akkor is, ha az állami kiadások csökkennek, s fogadjanak el középtávú költségvetési szabályokat – olvasható.

Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×