eur:
396.1
usd:
354.84
bux:
74905.79
2024. szeptember 27. péntek Adalbert
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) washingtoni székházának bejárta 2021. április 5-én. 2021. április 7-én a világ19 legfejlettebb gazdaságú országát, valamint az Európai Uniót tömörítő G20-csoport országainak pénzügyminiszterei megállapodtak, hogy 650 milliárd dollárral növelik az IMF forrásait, hogy a gazdaságilag sérülékeny országok meg tudjanak birkózni a koronavírus-járvány negatív hatásaival.
Nyitókép: MTI/AP/Andrew Harnik

Rátenyerelt a vészcsengőre a Nemzetközi Valutaalap

Európában a kormányoknak 2030-ig 1100 milliárd dollárnyi extra kiadással kell számolniuk.

A Nemzetközi Valutaalap megkongatja a vészharangot az államadósság miatt, és fiskális politikai fordulatra szólítja fel az európai országokat, kiemelve Franciaországot, ahol a költségvetési hiány kiugró, és magasak a hitelfelvételi költségek.

„Az államadósságok kilátásai most rosszabbak, mint azt az emberek gondolnák” – nyilatkozta Gita Gopinath, a Nemzetközi Valutaalap első vezérigazgató-helyettese a The Wall Street Journalnak nyilatkozva, amit a VG szemlézett.

A lap emlékeztet, hogy a piacok nyomást gyakoroltak olyan országokra, mint Franciaország,
ahol az államadósságok megugrottak a világjárvány idején, s ahol a költségvetési hiány továbbra is nagy. A francia hitelfelvételi költségek emelkedtek Németországhoz képest.

A hét végén Michel Barnier, Franciaország új miniszterelnöke jelezte, hogy felemeli a gazdagok adóit, hogy betömhesse a költségvetési lyukakat.

Gopinath szerint elmúltak már azok az idők, amikor a fejlett gazdaságok sikeresen navigálhattak az adóssághegyek között, mert segített a globális megtakarítási bőség, amely lenyomta a kamatlábakat és a kötvényhozamokat.

Most az államadóssággal kapcsolatos aggodalmakkal szemben régen immunisnak tartott országokat is veszélyeztetheti a laza fiskális politika. Európában a kormányoknak 2030-ig további 1100 milliárd dollárnyi extra kiadással kell számolniuk.

Az IMF azt ajánlja, hogy fektessenek be a növekedésbe, még akkor is, ha az állami kiadások csökkennek, s fogadjanak el középtávú költségvetési szabályokat – olvasható.

Címlapról ajánljuk
Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Azután, hogy Petr Fiala miniszterelnök kedden bejelentette, meneszteni kívánja a kabinetből Ivan Bartos kalózpárti kormányfőhelyettest és regionális fejlesztési minisztert, mert nem elégedett a munkájával, a Kalózpártnál "robbant a bomba". Bartos szerint Fiala megszegte a koalíciós szerződést.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.27. péntek, 18:00
Steinbach József
a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke
Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán bejelentette, megváltoztatja Oroszország nukleáris doktrínáját, kifejezetten azzal a céllal, hogy szükség esetén atomcsapást tudjon mérni Ukrajnára. Eszerint nukleáris csapással lenne sújtható egy olyan agresszor állam is, amely nem rendelkezik nukleáris fegyverrel, de egy másik, atomfegyverekkel rendelkező ország támogatását élvezi. Utóbbi az Egyesült Államokra és Ukrajnára vonatkozhat. Orosz jelentések szerint újabb két települést foglaltak el Donyeck megyében, és már az egykor 14 ezres város, Vuhledár belterületén folynak a harcok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 26. 19:20
×
×
×
×