eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Liquified Natural Gas Floating Storage Unit (LNG FSU) Moored to the Jetty.
Nyitókép: Felix Cesare/Getty Images

Amerikai hidegzuhany Európára – elemző a megütközést keltő LNG-döntésről

A Biden-adminisztráció bizonytalan időre felfüggeszti az új LNG-, vagyis folyékony földgázexport-kapacitások engedélyezését. A döntés megütközést keltett az EU-ban és az Egyesült Államok ázsiai szövetségeseinek körében is, hiszen sok ország az amerikai cseppfolyósított gázzal váltotta ki az orosz energiahordozókat. A lépés okairól és következményeiről Tatár Mihályt, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzőjét kérdeztük.

Az Egyesült Államok klímapolitikai okokra hivatkozva átmeneti időre felfüggeszti a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjáról szóló, függőben lévő döntéseket. A Joe Biden elnök aláírásával megjelent közlemény szerint a felfüggesztés ideje alatt az amerikai kormányzat áttekinti a cseppfolyósított földgáz exportjának hatásait az energiaárakra, az amerikai energiabiztonságra és a környezetre. Az elnöki közlemény az új LNG engedélyekre vonatkozó szünetet egyben azzal magyarázza, hogy a klímaválság a mai idők egzisztenciális fenyegetése.

"A lépésnek van egy politikai vonulata, november elején elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, és Joe Bidennek meglehetősen nehéz lehet úgy nekiugrania, hogy miközben ő a klímavédelem élharcosa, csúcsra jár az LNG kitermelése és exportja a tengerentúlon" – magyarázta Tatár Mihály, rámutatva: a cseppfolyós gáz nagyon környezetterhelő energiaforrás – a szénnél például kétszer szennyezőbb –, ha messzire kell szállítani. "Nehézkes azzal kampányolni, hogy a Demokrata Párt megvédi a Föld klímáját, legalábbis az Egyestül Államokban, ehhez képes viszont Amerika elárasztja a világot LNG-vel" – mondta a szakértő. Az export felfüggesztésének másik oka, hogy a Biden-adminisztráció attól tart, hogy olyan mértékű már a gázexport – főként Európába –, hogy emiatt emelkedni fognak az amerikai gázárak.

Az Oeconomus elemzője kifejtette: az orosz–ukrán háború kirobbanása után az európai gázbeszerzés iránya 180 fokos fordulatot vett, és ma már az EU-ba érkező gáz fele az Egyesült Államokból származik, de például Németország esetében ez a függés még nagyobb (80 százalék). A jó hír, hogy mostanáig olyan nagy mennyiségű LNG-exportkapacitás volt engedélyezve az Egyesült Államokban, hogy „normális körülmények között” a döntés nyomán egyelőre nem lesz gond Európa gázellátásával.

„Itt később lehetnek problémák, mondjuk akkor, ha hirtelen beindul a kínai, esetleg európai gazdaság – vagy a kettő egyszerre –, és nagyon megugrik a gázigény a világban, mert akkor megint felszökhet a gáz ára”

– fogalmazott Tatár Mihály.

Mindenképp pozitív fejlemény Európa szempontjából is, hogy „az egész világ arra készül, hogy a jövő a cseppfolyós gázé, és Kanadától Ghánán át egész Oroszországig, mindenhol kapacitásnövelés zajlik: terminálokat építenek, növelik a kiteremést és a cseppfolyósító üzemek számát, úgyhogy lesz elég az LNG-ből – vélekedett az Oeconomus munkatársa, hozzátéve: a kérdés inkább az, hogy milyen áron lehet majd hozzájutni, ha mindenki azt vásárolja. Szerinte az LNG ára nagyjából úgy fog viselkedni, mint a kőolajé: utóbbit sokan termelik és sokan vásárolják, viszont amikor valamilyen geopolitika konfliktus, valamilyen nagy gazdasági esemény előáll, gyorsan elszalad – valamelyik irányba – az ára. Jó példa erre az orosz–ukrán háború, amelynek kezdetén hirtelen megduplázódott a kőolaj ára, vagy a koronavírus-járvány, amikor viszont szinte nulla közelébe zuhant.

Tatár Mihály érdeklődésünkre arra is kitér, hogy az Egyesült Államokat most már határozottan zavarja, hogy a cseppfolyósított gáz szállítása különösen környezetromboló. Üzleti oldalról nyilván nagyon előnyös volt a számukra eddig Európa átállása az LNG-re, hiszen a tengerentúlon kitermelt gáz csaknem háromnegyedét Európa vásárolta fel, Amerika pedig a világ legnagyobb termelőjévé/exportőrévé lépett elő. "De nagyon nehéz a vállalt klíma- és zöld átállási célokat elérni, ha közben az egyik legszennyezőbb energiaforrásból az Egyesült Államok a világ meghatározó szereplője" – fogalmazott az Oeconomus vezető elemzője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×