Infostart.hu
eur:
387.26
usd:
333.73
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
A Mavir Zrt. kapcsolóállomása az ország legnagyobb egybefüggő napelemparkja mellett Mezőcsát határában az erőmű átadásának napján, 2023. június 6-án. A mezőcsáti erőmű évente összesen 372 GWh villamos energiát képes termelni. Ez az energiamennyiség elegendő a kétszázezer lakosú Debrecen fél évnyi, vagy a mintegy 5700 lakosú Mezőcsát 21 évnyi energiafogyasztásának kielégítésére. Az erőmű üzembe állításával évente akár 130 000 tonnával is csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Sarkalatos megállapodás született az árampiaci reformról

Megújuló energiaforrásokon alapuló új energiarendszert építenének ki, valamint fenntartható és független energiaellátást biztosítanának az EU-tagállamok számára, zöldebbé és versenyképesebbé téve ezzel az európai ipart.

Csütörtökön megállapodott egymással a villamosenergia-piac szerkezetét érintő reformtervezetről a tagállamokat tömörítő Európai Tanács és az Európai Parlament delegációja, így hamarosan hivatalos jogszabály is születhet a témában. A reformot előterjesztő Európai Bizottság üdvözölte az alkuról érkező hírt – írja a Portfolio.

Az Európai Bizottság a gáz- és áramár-emelkedések miatt, valamint a megújuló energiaforrások terjedésének elősegítése érdekében állt elő idén tavasszal az árampiac szerkezetének átalakítását célul kitűző tervezetével.

Az egyik legfőbb cél a hosszú távú áramvásárlási szerződések (PPA) elősegítése, amelyek a mostani alku alapján önkéntes jelleggel terjedhetnek el.

Az Európai Bizottság csütörtöki közleménye szerint az EU megújuló energiaforrásokon alapuló energiarendszert építene ki,

alacsonyabbá tenné az energiaszámlákat, továbbá hatékonyabb védelmet nyújtana a fogyasztóknak a hirtelen áremelkedések ellen,

lehetővé téve számukra, hogy kihasználják az átállás előnyeit. A megállapodás fenntartható és független energiaellátást biztosít az EU számára, összhangban az európai zöld megállapodással és a REPowerEU tervvel, illetve zöldebbé és versenyképesebbé teszi az európai ipart, mivel könnyebben hozzáférhetővé válik a nem fosszilis eredetű és megfizethető energia.

A reformtervezet több uniós jogszabály – a villamosenergia-rendelet, a villamos energiáról szóló irányelv és a REMIT-rendelet – felülvizsgálatát irányozza elő.

A tervek szerint a tiszta energiatermelésre vonatkozó hosszú távú szerződések szélesebb körű alkalmazása révén biztosított lesz az árstabilitás a fogyasztók és a szolgáltatók számára is.

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×