"Sokat beszélnek a közepes fejlettségi csapdáról, az ebből való kitörés a magasabb hozzáadott érték irányába való elmozdulás lehet" – mondta Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója arra a kérdésre, hogy miért olyan fontos a tudásexport és hol van ez most jelen a magyar gazdaságban. Kiemelte, a legnagyobb érték a tudásexportban van. Számára magától értetődő, hogy az értékláncban való fölfelé mozgás a tudásintenzív, magasabb szellemi hozzáadott értékű termékek és szolgáltatások irányában keresendő, ám a hazai piac kicsi, az export ad ehhez egy kis teret – tette hozzá.
Előadásában kifejtette:
jelenleg Magyarországon a gyógyszeriparnak van erre a legjobb esélye, mivel már bizonyította, hogy képes külföldön hasznosítani a hozzáadott szellemi értéket.
A kérdésre, hogy a 2022-ben bevezetett extraprofitadó nagy terhet jelent-e az ipar számára, az InfoRádióban azt mondta, ez már egy egyéves történet, és talán végre látják a végét. Véleménye szerint fontos, hogy nincs egyetlen olyan versenytársuk sem, amely anélkül tudna az exportpiacon érvényesülni, hogy lenne erős hazai bázisa, támogató háttere. Mint mondta,
nálunk is sokáig adott volt ez a támogató környezet, ám ennek az utóbbi időben kevésbé látni a jeleit.
Reméli, ha a következő évben magához tér a gazdaság, ez is javulni fog.
Csath Magdolna közgazdász előadását idézve említette, hogy az állóeszköz-állomány hozzáadott értéke évről évre csökken. Kifejtette, ez azt jelenti, hogy a növekvő tőkeállományhoz csökkenő hozzáadott érték, vagy más néven kibocsátás tartozik. Magyarázata szerint ez úgy fordulhat elő, ha az új fizikai infrastruktúra nem tudna olyan termelékenységgel dolgozni, mint a már jelen lévő, azaz halmozása elérte a határait. Mint mondta, laikus nyelven ez azt jelenti, hogy nem a fizikai infrastruktúrát kellene építeni, vagy legalábbis az ipar számára nem ez jelenti a kitörési pontot, hanem a tudásintenzivitásán kellene erősíteni.