"Volt egy kedvező bázishatás, tavaly januárban viszonylag alacsony bázist kellett megugrani. Ennél valószínűleg borúsabb a képünk, amit most januárban láttuk" – mondta el az InfoRádiónak Nagy János, az Erste Bank elemzője a kiskereskedelmi adatokról.
A magas infláció miatt kevesebben, és kisebb tételben vásárolnak. Az élelmiszereken a leginkább tetten érhető a markáns csökkenés. Ehhez felsorakozott az üzemanyagpiac, ahol januártól ez volt az első olyan hónap, amelyben tisztán a piaci körülmények alakították a keresletet. Ez meg is látszódott, csaknem tíz százalékos keresletcsökkenés történt.
A kiskereskedelmi forgalom az elmúlt 2-3 évben hullámzott: a Covid idején volt egy jelentős bezuhanás, utána 2021-ben "magára talált", most pedig újabb lejtmenet figyelhető meg. Az Erste Bank elemzője szerint a mostani januári, és az előtte levő két hónapban tapasztalt -4 százalék körüli visszaesés nem számít extrémnek. Ugyanakkor
fel kell készülnünk ennél "csúnyább számokra" is a következő hónapokban.
Megjegyezte: tavaly jelentős fiskális transzferek érkeztek a háztartásokhoz, ami jelentősen megdobta a kiskereskedelmi forgalmat, főleg a tavaszi hónapokban. Ezt megugrani lehetetlennek tűnik a januári adatok alapján, tehát márciusban két számjegyű visszaesésre is felkészülhetünk. "Ilyet utoljára a Covid mélypontján, 2020 áprilisában látott a kiskereskedelmi forgalom" – állapította meg Nagy János, az Erste bank elemzője.