eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Postás kézbesíti a 13. havi nyugdíjat egy nőnek Budapesten, a XIII. kerületben 2022. február 9-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Havi nyugdíjemelést javasol az infláció kivédésére a nyugdíjszakértő

A nyugdíjnövelési és egyéb plusz juttatási összegek a nyugdíjkassza 23 százalékával egyenértékű kiadást jelentett. A nyugdíjasok tehát a tavalyi évhez képest ennyivel több jövedelemhez jutottak idén, ami megfelel az éves áremelkedésnek.

Farkas András nyugdíjszakértő blogján összesítette, mennyi pénzt kapnak pluszban a nyugdíjasok idén és várhatóan jövőre. Bár az összeg hatalmas, nagyobbik fele csak az inflációs hatást hivatott kivédeni, azaz hogy ne romoljon a nyugdíjak reálértéke. A szakértő szerint az emelések nem alkalmasak az alacsony nyugdíjúak megélhetési problémáinak kezelésére.

Az idei év egészére vetítve

idén összesen 976,5 milliárd forint a nyugdíjkassza plusz kiadása.

A 2022. decemberi nyugdíj összege a novemberi nyugdíj összegével egyező mértékű lesz. A plusz összegek az idei 4170 milliárd forintos nyugdíjkassza 23 százalékával egyenértékű kiadást generálnak, vagyis a nyugdíjasok 23 százalékkal több elkölthető jövedelemhez jutnak idén, mint 2021-ben. Tehát összességében az éves inflációt meghaladó mértékű juttatásban részesülnek – írja a nyugdíjszakértő.

Az összesített szemlélet elfedi elsősorban a medián nyugdíj összegénél (a novemberi emelés előtt pillanatnyilag 142 ezer forintnál) kisebb ellátásban részesülő több mint egymillió nyugdíjas súlyos megélhetési problémáit és a 100 ezer forintnál is kisebb összegű ellátásban részesülő 600 ezer nyugdíjas gondjait.

Farkas András szerint ezért lenne szükséges legalább a folyton hosszabbodó veszélyhelyzet idejére áttérni a havi nyugdíjemelésre, amelyet valorizációs és szolidaritási korrekcióval is szükséges lenne kiegészíteni.

A nyugdíjszakértő blogjában azt írja, ha a 2023. januári nyugdíjemelés 13 százalékos lesz –, mint azt Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nem régiben becsülte –, akkor az több mint 520 milliárd forintba kerülhet jövőre. A jövő februárban érkező 13. havi nyugdíj pedig (ami 8,3 százaléknyi nyugdíjemelésnek feleltethető meg) 455 milliárd forintba, vagyis összesen 975 milliárd forintra rúghat az összeg (a jövő évre tervezett nyugdíjkassza ötöde), ami által 21,3 százalékkal nőhet a nyugdíjasok járadéka összesen.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×