eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: YouTube/Magyar Nemzeti Bank

MNB: a kínálat növekedésével kell harcolni az infláció ellen

Baksay Gergely, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint van különbség a 2008 utáni és a mostani talpra állás körülményei között, nem lesz például akkora munkaerő-piaci növekedés.

Nincs szükség Magyarországon a recesszióra az infláció letöréséhez a Magyar Nemzeti Bank álláspontja szerint.

A jegybank ügyvezető igazgatója, Baksay Gergely az InfoRádiónak elmondta: egyensúlyi növekedésre van szükség, emellett pedig a termelékenységet és a versenyképességet kellene erősíteni.

"A válságnak sok forrása lehet, láttuk azt, amikor belső, piaci oka van, a pénzügyi válság, és látjuk, milyen, amikor külső okok vannak, a járvány és a háború. Most derül ki, milyen fontos a jó gazdaságpolitika, hogy egy erős gazdaság nézzen szembe a válsággal, és milyen fontos utána a jó válságkezelés. Magyarország rossz és jó példát is szolgáltat; 2008-ban egy nagyon legyengült gazdaság nézett szembe a világ pénzügyi válságával, és hat évig tartott a talpra állás, 2020-ban viszont egy erős gazdaság nézett szembe a koronavírus-járvánnyal, és akkor másfél év alatt helyreállt a gazdaság. Most pedig itt a háborús és energiaválság" - tekintette át a helyzetet Baksay Gergely.

A jelenlegi infláció szerinte az egymásra rakódó válságok következménye.

"Ezt kormányzati intézkedések rövid távon tudják kezelni egyes termékekre koncentrálva, a monetáris politika feladata, hogy hosszabb távon kezelje a teljes fogyasztói kosárra nézve; azt kell most megelőzni, hogy hosszú távon magasan maradjon az infláció" - fejtegette.

Baksay Gergely azokkal a véleményekkel ért egyet, amelyek szerint a kínálat növelésével kell felvenni a küzdelmet az infláció ellen.

A 2010-es évtized Magyarországa szerinte már megmutatta, hogyan lehet az egyensúly fenntartása mellett is növekedni.

"Ez egy olyan évtized volt, amikor a világ gazdasága és a magyar is növekedett, javultak a pénzügyi egyensúlyok, alacsony volt az infláció és javult a folyó fizetési mérleg. Ezt kell megismételni. Magyarországon 850 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, a kereslet és a kínálat egyszerre nőtt."

A feladat - mivel ilyen léptékben már nem tud növekedni a munkaerőpiac -

megtalálni, hogyan lehet a korábbi tempóhoz visszatalálni.

"A termelékenységnek kell növekednie, ezért mondja azt az MNB, hogy a következő évtizedben minőségi termelékenységi fordulatra van szükség" - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×