Öt százalékra esett vissza a turizmus hozzájárulása a GDP-hez a járvány miatt 2020-ban, míg az utolsó békeévben, vagyis 2019-ben ez az adat még csaknem 7 százalék volt - a KSH adatai szerint.
Az adatokból Hornyák József, a Portfolio elemzője azt olvassa ki, hogy csak a nyár hozott némi fellendülést a turizmus számára az első pandémiás évben.
"A visszaesés nem meglepő, ez volt az az ágazat, amelyet a legsúlyosabban érintett a járvány hatása, az utazásokat kellett felfüggeszteni, és
a szálláshelyeket kellett bezárni abban az időszakban, amikor gyorsan terjedt a koronavírus-járvány"
- mondta érdeklődésünkre Hornyák József.
Felidézte, a járvány beköszöntekor felfutóban volt a turisztikai ágazat, a világjárvány első évében azonban 5,1 százalékra csökkent a turizmus hozzájárulása a GDP-hez, ami drasztikus visszaesést mutat a szektor életében; a most közzétett adatok "rendkívül súlyos megrázkódtatásról tettek tanúbizonyságot" - fogalmazott az elemző.
A külföldiek magyarországi turisztikai kiadásairól is közölt adatokat a KSH.
"Komoly volt a visszaesés, a korlátozások a beutazásokat is érintették, nagyon kevés turista tudott Magyarországra látogatni,
az egy évvel korábbihoz képest 44 százalékos visszaesés volt, 1000 milliárd forint alá csökkent a külföldiek költése.
De a belföldi turizmust is nagyon jelentősen érintették a korlátozások, leginkább a nyári időszak volt, amikor felszabadultabban tudtak az emberek utazni, azt is inkább belföldön."