eur:
389.61
usd:
361.88
bux:
68002.24
2024. május 3. péntek Irma, Tímea
XIAN, CHINA - DECEMBER 29, 2021 - Photo taken on Dec. 29, 2021 shows an empty street in Xi an, Shaanxi Province, China. (Photo credit should read Yi Qing / Costfoto/Future Publishing via Getty Images)
Nyitókép: Yi Qing / Costfoto/Future Publishing via Getty Images

A legújabb kínai zárlat rátehet egy lapáttal a globális chiphiányra

A kínai városban több gyártónak is van üzeme. A HWSW informatikai szakportál újságíróját kérdeztük.

A kínai szigorú törvényi szabályozás értelmében Hszian városát gyakorlatilag teljes egészében lezárták, vagyis momentán a gyári munkások, köztük a Samsung-gyár dolgozói sem tudnak eljutni a munkahelyükre, így a termelés lassul, akadozik, de akár le is állhat – fogalmazott érdeklődésünkre Koi Tamás.

A helyzet komolyságát mutatja, hogy a Samsung esetében a chiptermelési volumen 15-20 százaléka köthető a hsziani üzemhez, tehát igen komoly gyárról van szó – ismertette a szakember. Itt úgynevezett flash memória IC-ket gyártanak, amik számítógépes és szerveres háttértárolókba vagy memóriakártyákba vannak szánva. A jó hír viszont az, ha lehet egyáltalán ilyenről beszélni, hogy az üzem gyártási kapacitása elsősorban a kínai piacon jelenik meg – jegyezte meg Koi Tamás.

A HWSW munkatársa egyetértett azzal, hogy nem elképzelhetetlen a szekunder hatás, ha Kína más forrásokból, piacokról próbálja majd beszerezni a chipeket, de miután a mostani helyzetben egyébként is általános hiány van mindenhol, nehéz lesz új beszállítót találniuk.

A Korea Economic Daily hírlap közben azt írja, hogy

a Samsung a hsziani üzemében gyártja azoknak a memóriachipek a 40 százalékát, amik az okostelefonokba és tabletekbe kellenek,

így ezeknek a termékeknek a gyártása is problémákba ütközhet, ha a lezárás hosszú távon fennáll.

Koi Tamás emlékeztetett, pont most vagyunk túl egy forgalmas időszakon, amikor a legtöbb gyártó vért izzadt annak érdekében, hogy megfelelő mennyiségben el tudja látni a piacot a termékeivel. Példaként említtette, hogy az Apple részéről volt olyan nyilatkozat, hogy a cég utolsó negyedéves forgalmából több milliárd dollár kiesett, mert egyszerűen nem tudtak elegendő iPhone-okat, iPadeket és MacBookokat legyártani, amiket a karácsonyi időszakban értékesíthettek volna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×