eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Senior couple working on their finances at home
Nyitókép: bernardbodo/Getty Images

Még plusz egyhavi juttatást kapnak a nyugdíjasok

A kormány négy hónap leforgása alatt nemcsak plusz egyhavi nyugdíjat fizet ki 2022 februárjában, hanem az egyszeri intézkedéseivel még egy hónapnyi juttatást odaad az idős korosztálynak.

Négy hónap alatt ezek a főbb lépések javítják a nyugdíjasok jövedelmi helyzetét érzékelhetően:

  • visszamenőleges nyugdíjemelés 2021 novemberében (1,2 százalék), a tervezettnél még magasabb 2021-es infláció kompenzálása miatt.
  • a nyugdíjprémium kifizetése novemberben: a nyugdíjak méretétől függetlenül mindenkinek egységesen 80 ezer forint.
  • nyugdíjemelés 2022 januárjában: a magasabb infláció miatt 5 százalékkal emeli a kormány a nyugdíjakat.
  • az eredeti tervek szerint 2022 februárjában kétheti 13. havi nyugdíj járt volna, de már jövőre megkapják a 13. havi nyugdíj teljes összegét az érintettek.

A Portfolio számításai szerint a 13. havi nyugdíj mellett a másik három juttatással még csaknem egy havi nyugdíjnak megfelelő pénzhez jutnak az idősek. A novemberi nyugdíjemelési többlet és a nyugdíjprémium kifizetése 250 milliárd forintnyi plusz kiadást jelent az idei költségvetés számára, a jövő januári magasabb nyugdíjemelés pedig éves szinten akár 80 milliárd forint többletkiadás.

A kormány idén november és 2022 januárja között 330 milliárd forintnyi extra kiadást vállal fel a nyugdíjasok számára. A 2021-es eredeti költségvetésben célul az idei egész évre vonatkozó nyugellátás összegét 3907 milliárd forintra várta a kormány, így éppen plusz egyhavi nyugdíjat ad oda az idős korosztálynak (a 3907 milliárd forint egytizenketted része ugyanis 325 milliárd forint). Más szóval a jövő februári, valódi 13. havi nyugdíj kifizetése mellett az egyszeri kompenzációkkal a kormány egy 14. havi plusz nyugdíjat is odaad a több mint 2,5 millió érintettnek pár hónap alatt.

A kifizetések előtt, 2021 októberében az átlagnyugdíj 151 500 forint körül volt, erre a novemberi, visszamenőleges nyugdíjemelés éves szinten 22 ezer forintnyi pluszt jelentett. Ehhez adódott hozzá a szintén novemberben kifizetett 80 ezer forintos prémium. A magasabb januári emeléssel pedig havonta háromezer forinttal jár jobban, ami éves szinten 36 ezer forintnyi plusz jövedelmet jelent. Tehát az átlagnyugdíjat kézhez kapó személy összesen a fenti három jogcímen 138 ezer forintnyi extra jövedelemhez jut 2022 év végéig.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×