eur:
393.76
usd:
369.04
bux:
65811.63
2024. április 23. kedd Béla
Az Európai Unió zászlaja tükröződik az Európai Bizottság épületének ablakain Brüsszelben 2020. december 19-én. Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján december 31-ig tartó - vagyis nem egészen két hét múlva lejáró - átmeneti időszak kezdődött el azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú viszonyrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről. Mindeddig azonban nem sikerült megállapodást elérni.
Nyitókép: MTI/AP/Virginia Mayo

Az EB zöld utat adott Szlovénia helyreállítási tervének

Az ország így 2,5 milliárd euró támogatást kap a helyreállítási és rugalmassági európai uniós pénzeszköz keretében.

Az Európai Bizottság közölte: az uniós bizottság úgy döntött, hogy zöld jelzést ad Szlovénia helyreállítási tervének, ami ötvözi a zöld és a digitális átmenetet segítő befektetéseket a betegek hosszú távú gondozását, az egészségügyet és a nyugdíjrendszert érintő reformokkal.

A Next Generation EU nevű uniós helyreállítási alap 2,5 milliárd eurós finanszírozást biztosít a szlovén tervek megvalósításához olyan módon hogy az EU 1,8 milliárd euró összegű támogatás mellett 705 millió euró hitelt folyósít a helyreállítást segítő és az ellenállóképességet javító uniós eszköz (RRF) keretében. Az uniós finanszírozás kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy Szlovénia erősebben ki kerüljön ki a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi válság nehézségeiből – közölték.

A tájékoztatás szerint az Európai Bizottság pozitív értékelését egyebek mellett az váltotta ki, hogy Szlovénia terve teljes keretösszegének

42 százalékát az éghajlati célkitűzéseket támogató intézkedésekre kívánja fordítani.

A szlovéniai zöld átmenet biztosítását támogató intézkedések között beruházások szerepelnek a megújuló energiaforrások támogatására, az épületek energiahatékonyságának és szeizmikus felújításának növelésére, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás elősegítésére és a vasúti infrastruktúra korszerűsítésére.

A terv szerint Szlovénia az uniós finanszírozás 21 százalékát a digitális átállást támogató intézkedésekre fordítja majd, illetve jelentős forrásokat biztosít a betegek hosszú távú gondozása, az egészségügy, a nyugdíjak és a munkaerőpiac, az oktatás és a készségek, a kutatás és a fejlesztés, az innováció, az üzleti környezet és a közbeszerzések területeit érintő, egymást erősítő reformokat is tartalmaz.

Az értékelés azt is megállapította, hogy a tervben foglalt intézkedések egyike sem károsítja jelentősen a környezetet, azok összhangban vannak a helyreállítási tervekre vonatkozó uniós rendeletben meghatározott követelményekkel. Hozzátették, a felvázolt ellenőrzési rendszerek megfelelőnek tekinthetők az unió pénzügyi érdekeinek védelmére, a terv elegendő részletet tartalmaz arról, hogy a nemzeti hatóságok miként akadályozzák meg, és hogyan orvosolják az esetleges összeférhetetlenséget, a korrupciót és a pénzeszközök felhasználásával kapcsolatos csalásokat.

Amennyiben a tagállami kormányokat tömörítő EU-tanács is jóváhagyja a tervet, akkor 231 millió euró előfinanszírozásként folyósítható Szlovénia számára, ami az ország számára utalandó teljes összeg 13 százalékát teszi ki. A Európai Bizottság a helyreállítási tervben felvázolt célok kielégítő teljesítése, a beruházások és a reformok végrehajtásának előrehaladása alapján engedélyezi a további kifizetéseket.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Amerikai katonák mehetnek Ukrajnába, Oroszország atomháborúval fenyegetőzik - Híreink az ukrajnai frontvonalakról kedden

Amerikai katonák mehetnek Ukrajnába, Oroszország atomháborúval fenyegetőzik - Híreink az ukrajnai frontvonalakról kedden

Telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Joe Biden amerikai elnök a készülő, 61 milliárd dolláros amerikai fegyvertámogatási csomagról. Az amerikai kormány mérlegeli annak lehetőségét, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába, tanácsadói szerepkörben. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy konferencián azt mondta: megugrott a közvetlen összecsapás lehetősége Oroszország és a Nyugat közt, amely atomháborúhoz is vezethet. Közben az orosz haderő növeli a nyomást Csasziv Jaron, illetve az Avgyijivkától keletra található védvonalakon. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×