eur:
410.51
usd:
390.34
bux:
79466.6
2024. november 21. csütörtök Olivér
Munkás dolgozik a LogSol Kft. szabadbattyáni üzemében 2020. október 5-én. Ezen a napon a társaság ügyvezetője, Kovács Krisztina a cég külpiacra jutását segítő kormányzati támogatás okiratát vehette át Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztertől.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Úgy tűnik, "megkapta az oltást" a magyar ipar is

Márciusban az ipari termelés volumene 16,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony szintet.

Márciusban az ipari termelés volumene 16,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony szintet, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 16,2 százalékkal emelkedett. Februárhoz képest a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás 0,4 százalékkal, a tavaly áprilisi mélyponthoz képest 68 százalékkal emelkedett, és a járvány előtti csúcsot is meghaladta - erősítette meg második becslésével szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az iparon belül a feldolgozóipar termelése 16,8 százalékkal nőtt, az energiaipar kibocsátása 9,6 százalékkal emelkedett, elsősorban az előző évinél hidegebb idő miatt. (Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint a márciusi átlagos középhőmérséklet 1,4 Celsius fokkal alacsonyabb volt a tavaly márciusinál).

A járműgyártás kiugróan, 28,1 százalékkal nőtt, főleg a tavaly márciusi gyárleállások miatti 19,7 százalékos visszaesés nyomán.

A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 9,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az élelmiszeripar termelése 1,1 százalékkal emelkedett, a külpiaci eladások mérséklődésének és a hazai eladások növekedésének az eredőjeként. Jelentősen, 37,3 százalékkal emelkedett a villamosberendezések gyártása is, nagyrészt a villamosmotor-, áramfejlesztő-, valamint az akkumulátorgyártás felfutásának köszönhetően. Egyedül a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása csökkent 1,9 százalékkal a belföldi eladások mérséklődése folytán, míg a kivitele emelkedett.

Az ipari export volumene 21,1 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A járműgyártás kivitele két hónap csökkenés után 33,7 százalékkal, a számítógép, elektronikai, optikai termék exportja 15,2, a villamosberendezéseké 56,0 százalékkal nőtt. Az élelmiszerexport 2,3 százalékkal elmaradt a tavaly márciusi kiugróan magas (+17,6 százalék) szinttől, a gyógyszerexport három hónap emelkedés után 1,9 százalékkal csökkent.

Az ipar belföldi értékesítése 10,6, míg a feldolgozóiparé 8,3 százalékkal emelkedett tavaly márciushoz képest.

A járműipar belföldi eladásai négy hónap csökkenés után 26,0 százalékkal emelkedtek a tavaly márciusi 24,6 százalékos visszaeséssel szemben, a számítástechnikai termékeké 19,2 százalékot tett rá az egy évvel korábbi 5,8 százalékos növekedésre. A villamosberendezések 24,2 százalékkal, a gépipari terméke 10,1 százalékkal nagyobb mennyiségben keltek el belföldön. Az élelmiszeripar 1,1 százalékkal növelte értékesítését a tavalyi magas bázison, a gyógyszereladások 5,4 százalékkal estek.

A márciusban feladott új rendelések 20,9 százalékkal meghaladták a tavaly márciusi 11,9 százalékkal visszaesett volument, az új exportrendelések 23,1 százalékkal, a belföldiek 8,7 százalékkal nőttek. A teljes rendelésállomány 1,5 százalékkal haladta meg a tavaly márciusit, amely 7,4 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Az exportrendelések 1,2 százalékkal, a belföldiek 6,7 százalékkal emelkedtek.

Az első negyedévben 4,0 százalékkal nőtt az ipari termelés. Az összes értékesítés 65 százalékát adó külpiaci eladások volumene 6,0, a belföldi értékesítésé 3,3 százalékkal emelkedett.

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×