eur:
393.01
usd:
366.47
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin
Rákossy Balázs uniós források felhasználásáért felelős államtitkár beszédet mond a pécsi Szent Mór Iskolaközpont új tornacsarnokának és megújult épületrészeinek avatásán 2018. október 25-én.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Új növekedési tervvel készül a kormány

Idén 5,1 százalékkal zsugorodhat idén a magyar gazdaság a Pénzügyminisztérium új előrejelzése szerint. A tárca államtitkára egy konferencián jelezte, jövőre – a korábban tervezett 4,8 százalék helyett – 4,3 százalékos bővülést várnak. Mint mondta, unortodox eszközök is jöhetnek.

A Pénzügyminisztérium aktualizált előrejelzése szerint a magyar gazdaság nem 2021 nyarára, hanem csak 2022 első félévére érheti el a járvány előtti teljesítményét – közölte a tárca európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára a Világgazdaság konferenciáján. Rákossy Balázs bejelentette, a minisztérium új előrejelzése szerint a magyar gazdaság idén – a korábban számolt 3 százalék helyett –

5,1 százalékkal zsugorodhat.

Az államtitkár azt mondta, a járvány első hullámára bevezetett kárenyhítő csomag intézkedései a bruttó hazai össztermék nagyjából 20 százalékát, vagyis 9600 milliárd forintot tettek ki.

„Számításain szerint a tavaszi csomag közel 4 százalékponttal járul hozzá a bruttó hazai termék növekedéséhez, amit a jegybank intézkedései, lépései kiegészítenek – fogalmazott. – Nem titok, egy

újabb gazdasági stimulust kíván a kormány a következő időszakban bejelenteni

és foganatosítani, amely különböző területeken, ugyancsak a lakossági, illetve a gazdasági lehetőségeket szélesítve.”

Rákossy Balázs jelezte,

unortodox eszközök is jöhetnek.

2021 a gazdaság újraindításának éve lesz, amit segítenek a jövő évtől elérhető uniós források: az újabb hétéves költségvetésben január 1-től rendelkezésre álló kohéziós források és a 750 milliárd euros helyreállítási alap Magyarországnak jutó pénzei.

„Mindez azt jelenti, hogy a magyar gazdaság számára a jövő év januárjától megközelítőleg 51,3 milliárd euró fog rendelkezésre állni, amelyet nagy részben a gazdaság élénkítésére tudunk használni – emelte ki. – Ebből 20 milliárd euró kohéziós forrás lesz, tehát klasszikus európai uniós pénz, illetőleg a helyreállítási alapból 6,2 milliárd eurót fog Magyarország kapni, amely vissza nem térítendő pénzügyi segély lesz, amire egy stratégiai tervet kell a kormánynak októberben a Európai Bizottság számára bemutatnia. Az említetten túl további 10 milliárd eurós hitelkeret áll majd Magyarország rendelkezésére, amelyet ugyancsak a helyreállítási alapkeretében tud lehívni a gazdaság élénkítése céljából” –ismertette.

Továbbra is fontos a versenyképesség növelése, a tudásra alapozott gazdasági növekedés elősegítése és az alkalmazkodás - tette hozzá a Pénzügyminisztérium államtitkára.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×