eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Rákossy Balázs uniós források felhasználásáért felelős államtitkár beszédet mond a pécsi Szent Mór Iskolaközpont új tornacsarnokának és megújult épületrészeinek avatásán 2018. október 25-én.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Új növekedési tervvel készül a kormány

Idén 5,1 százalékkal zsugorodhat idén a magyar gazdaság a Pénzügyminisztérium új előrejelzése szerint. A tárca államtitkára egy konferencián jelezte, jövőre – a korábban tervezett 4,8 százalék helyett – 4,3 százalékos bővülést várnak. Mint mondta, unortodox eszközök is jöhetnek.

A Pénzügyminisztérium aktualizált előrejelzése szerint a magyar gazdaság nem 2021 nyarára, hanem csak 2022 első félévére érheti el a járvány előtti teljesítményét – közölte a tárca európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára a Világgazdaság konferenciáján. Rákossy Balázs bejelentette, a minisztérium új előrejelzése szerint a magyar gazdaság idén – a korábban számolt 3 százalék helyett –

5,1 százalékkal zsugorodhat.

Az államtitkár azt mondta, a járvány első hullámára bevezetett kárenyhítő csomag intézkedései a bruttó hazai össztermék nagyjából 20 százalékát, vagyis 9600 milliárd forintot tettek ki.

„Számításain szerint a tavaszi csomag közel 4 százalékponttal járul hozzá a bruttó hazai termék növekedéséhez, amit a jegybank intézkedései, lépései kiegészítenek – fogalmazott. – Nem titok, egy

újabb gazdasági stimulust kíván a kormány a következő időszakban bejelenteni

és foganatosítani, amely különböző területeken, ugyancsak a lakossági, illetve a gazdasági lehetőségeket szélesítve.”

Rákossy Balázs jelezte,

unortodox eszközök is jöhetnek.

2021 a gazdaság újraindításának éve lesz, amit segítenek a jövő évtől elérhető uniós források: az újabb hétéves költségvetésben január 1-től rendelkezésre álló kohéziós források és a 750 milliárd euros helyreállítási alap Magyarországnak jutó pénzei.

„Mindez azt jelenti, hogy a magyar gazdaság számára a jövő év januárjától megközelítőleg 51,3 milliárd euró fog rendelkezésre állni, amelyet nagy részben a gazdaság élénkítésére tudunk használni – emelte ki. – Ebből 20 milliárd euró kohéziós forrás lesz, tehát klasszikus európai uniós pénz, illetőleg a helyreállítási alapból 6,2 milliárd eurót fog Magyarország kapni, amely vissza nem térítendő pénzügyi segély lesz, amire egy stratégiai tervet kell a kormánynak októberben a Európai Bizottság számára bemutatnia. Az említetten túl további 10 milliárd eurós hitelkeret áll majd Magyarország rendelkezésére, amelyet ugyancsak a helyreállítási alapkeretében tud lehívni a gazdaság élénkítése céljából” –ismertette.

Továbbra is fontos a versenyképesség növelése, a tudásra alapozott gazdasági növekedés elősegítése és az alkalmazkodás - tette hozzá a Pénzügyminisztérium államtitkára.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×