eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Védőmaszkoos munkás a Volkswagen wolfsburgi gyárában 2020. április 27-én. A német járműgyártó ezen a napon újraindította a koronavírus-járvány miatt korábban leállított termelést.
Nyitókép: MTI/AP/Getty Images/Alexander Koerner

Felbőgtek a motorok a Volkswagen csoport legnagyobb autógyárában

Öt hét szünet után újraindították a termelést hétfőn a wolfsburgi autógyárban. A 70 ezer munkás közül egyelőre 8000 dolgozik, a szerelősorokon megfelezett ütemben haladnak a megmunkálásra váró gyártmányok. 

A koronavírus-járvány miatti leállás után lassan futtatják fel a termelést. Az eddigi három helyett egy műszakban dolgoznak. Az első héten 1400 Volkswagen Golfot szerelnek össze, majd fokozatosan 6000-re emelik a heti darabszámot. Ez azt jelenti, hogy a következő időszakban legfeljebb 40 százalékos kihasználtsággal működik a VW központi üzeme.

A fertőzésveszély minimalizálására kidolgoztak egy csaknem 100 pontból álló tervet.

Az új fő szervező elv a távolságtartás, az egymás közötti közvetlen fizikai kapcsolat elkerülése. Bevezették például, hogy semmit nem szabad kézről-kézre adni, hanem le kell tenni egy meghatározott helyre, ahol felveheti a soron következő dolgozó, és arcmaszkot kell viselni minden munkaállomáson, amelyen nem lehet legalább másfél méter távolságot biztosítani a kollegák között. Ezeket az állomásokat plexiüveggel választottak el egymástól.

A dolgozók műszakonként két maszkot kapnak a vállalattól.

A padlózaton frissen felfestett nyilak mutatják, hogy merre szabad közlekedni. Az utak nem keresztezik egymást. Az első napokban az új szabályokat próbálják begyakorolni, ezért 50 százalékkal lassabban haladnak előre a készülő autók a gyártósorokon.

Az átszervezés révén minden munkatárs legalább akkora biztonságban van, mint otthon vagy bármely közterületen - mondta a termelés újraindítása alkalmából tartott gyárbejáráson Herbert Diess, a VW vezérigazgatója. Német hírportálok beszámolói szerint kiemelte, hogy az autóvásárlás kormányzati, állami ösztönzése is szükséges az ágazat stabilizálásához.

A társaságban 11,8 százalékos tulajdonrésszel rendelkező Alsó-Szászország tartomány kormányfője, Stephan Weil hozzátette: gyorsan meg kell hozni a kereslet élénkítéséről szóló döntéseket, ezért már szerdán tárgyalnak a másik két németországi autóipari fellegvár, Baden-Württemberg és Bajorország - a Daimler, illetve a BMW hazája - kormányának vezetőivel.

A német gazdaság akkor kapcsolhat magasabb sebességbe, ha ismét gyártanak és vásárolnak autókat az országban - mondta Stephan Weil, aláhúzva, hogy nemcsak óriáscégekről van szó, hanem közepes méretű vállalatok tömegéről.

A VW az autóipar világszerte legnagyobb szereplője, a csoporthoz tartozik a névadó Volkswagen mellett az Audi, a Bentley, a Bugatti, a Lamborghini, a Porsche, a Seat és a Skoda, valamint a Ducati sportmotorkerékpár, és saját márkájú haszonjárművei mellett a Scania és a MAN tehergépjárműveket is a VW gyártja.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×