Az Európai Unió Bizottsága a napokban kezdte meg a dohányadó-irányelv felülvizsgálatát, melyben meg kívánja szabni a tagállamoknak, így Magyarországnak is, hogy mekkora adóterhet vessenek ki a cigarettára és a sodrós dohányra. Ezzel egyidejűleg a KPMG 2018 évi feketepiaci felmérésében ismertetett jelenség, miszerint az illegális termékeket már nem becsempészik az Európai Unióba, hanem ott gyártják, erősödni látszik: az Európai Unió tagállamainak hatóságai 2020-ban hetente átlagosan két illegális dohánygyárat derítenek fel.
Belgiumban, Lettországban, Lengyelországban, Spanyolországban és Olaszországban is eredményes razziát tartottak a hatóságok. A leleplezett spanyol üzemben óránként 3500 szál cigarettát tudott előállítani a 20 fős szervezett bűnözői csoport. Az unió belső feketepiacán a KPMG mérése szerint 43,6 milliárd szál illegális üzemekben előállított cigaretta volt 2018-ban, ami akkor 10 milliárd eurós veszteséget jelentett a tagországoknak.
2019-ben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is rajta ütött egy illegális cigarettagyáron, Budapesten. A vámhatóság eredményességének és a Pénzügyminisztérium következetes adópolitikájának köszönhetően a legfrissebb felmérések szerint a cigaretta-feketepiac arányát Magyarországon az EU átlaga alatt sikerült tartani.