Kihívások és válaszok – ezt a célt határozta meg nyitóbeszédében Koji László az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének konferenciáján – számolt be a Magyar Építők honlapján. Az ÉVOSZ elnöke a debreceni eseményen utalt rá, hogy az elmúlt három évben bemutatott 80 százalékos növekedésre nagyon régen volt példa az ágazat történetében.
A 2018-ban elkönyvelt 3347 milliárdos teljesítmény az elmúlt 15 év legmagasabb kibocsájtása volt.
További jelentős eredmény, hogy az idei várható 5 százalékos GDP-növekedésből várhatóan az építőipar 1,2 százalékpontot teljesít, tette hozzá.
Az adózási környezet inkább a cégek szaporodását ösztönzi
Tóth Istvánné, Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi Iparkamara alelnöke beszédében az ágazat szerkezetére utalva emlékeztetett, mindössze 23 cég van az országban, ami nagyvállalatnak számít. Ugyanakkor a cégek 97 százaléka mikro, kis- és középvállalkozás. Ráadásul 2015 óta az építési vállalkozók száma 89 ezer főről 101 ezerre duzzadt.
„Ez a folyamat szembe megy azzal az elvárással, hogy a versenyképes középvállalkozások alapozzák meg az ágazat termelékenységét”
– hangsúlyozta. Hozzátette, az elmúlt három évben 100 ezer emberrel nőtt a foglalkoztatottak száma az iparágban, mely ezzel elérte a 2009-es létszámot.
Stabil megrendelői háttér
Az Információs és Technológiai Minisztérium részéről az iparági stratégiákért és szabályozásért felelős államtitkár az építőipar 2019-ben fennálló kihívásairól kifejtette: a stabil magyarországi beruházási környezetnek köszönhető fejlődés
az elkövetkező években olyan megrendeléseket generál az ágazatnak, melyeket jelenlegi hatékonyságával nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudna teljesíteni.
A megoldásról szólva Nagy Ádám rámutatott, a nagyvállalatok technológiai szintjét kellene a kisebb cégeknek elérnie a termelékenység növeléséhez.