eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök (j) beszédét hallgatja Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter, a Liga párt vezetője a szenátus római üléstermében 2019. augusztus 20-án. Salvini szerint új választásokat kell tartani, miután pártja, a Liga augusztus 9-én közölte: bizalmatlansági indítványt terjeszt elő Giuseppe Conte olasz miniszterelnök ellen.
Nyitókép: MTI/AP/Gregorio Borgia

Olaszország-szakértő: a nagy túlsúlytól csak lassan lehet megszabadulni

Olaszországnak csökkentenie kell az államadósságot és át kell alakítania az adórendszerét ahhoz, hogy stabilizálni tudja gazdaságát - mondta az InfoRádiónak Magas István, a Corvinus Egyetem professzora arra reagálva, hogy ismét új kormány alakul Olaszországban.

Kedd óta "papíron is" kormányválság van Olaszországban, a koalíció felbomlását a miniszterelnök bejelentette, az államfő most a parlamenti frakciók vezetőivel egyeztetve tájékozódik, van-e esély új többség kialakulására a jelenlegi helyzetben, vagy előre hozott választások formájában kell visszaadni a döntést a népnek; ez utóbbi esetben most jó esély van arra, hogy Matteo Salvini és a Liga alakítson kormányt Rómában.

Aki úgy érzi, kormányválságról kormányválságra megy előre a legújabb kori olasz történelem, nem jár messze az igazságtól, a II. világháború óta ugyanis most fejezi be tevékenységét a 65. kormány.

"A legfontosabb tehertétel az, hogy nagyon nagy államadósságot cipel Olaszország. Ez nem változott meg, az Európai Unió nem igazán hajlandó nagyobb engedményt tenni a költségvetési deficit tárgyában, 3 százalék alattit követel, ezt szerették feszegetni a korábbi kormányok is" - fogalmazott az InfoRádióban Magas István, a Corvinus Egyetem professzora. "Most az egyetlen pozitívum, hogy a kötvénypiacok viszonylag olcsón adnak Olaszországnak is pénzt, tíz éves lejáratra 1,31 százalékos kamattal. Ezt érzik a kormányok, hogy lehetőség van olcsón, hosszú távra pénzt szerezni" - tette hozzá. Ismert, az adósságteher uniószerte csak Görögországban nagyobb, ugyanakkor

az EU sem engedi csődközeli helyzetbe, mert azt az eurózóna megbánja.

Hogy hogyan találhat vissza a normál működéshez az olasz gazdaság, arról Magas István egyrészt azt mondja, a megtakarító országok - Japán, Kanada, Ausztrália - láthatnak fantáziát az olasz, de még a görög kötvénypiacban is, de ennél lehet egy fontosabb összetevő is.

"Ha valaki túlsúlyt cipel, attól túl gyorsan megszabadulni veszélyes lehet, szép lassan kell.

A pénzügyeknek is szépen, lassan kell rendeződni, akármilyen kormány áll fel, legyen barátságban az Európai Bizottsággal, főleg a költségvetési kritériumokat tekintve" - mutatott rá.

Magas István szerint mindig az a kérdés, hogy kormányváltás után is tartható-e a költségvetés, illetve hogy az adórendszerben tudnak-e olyan átalakítást hozni, ami a költségvetés számára kényelmes helyzetet teremt, és nem nagyon durva az adófizetők számára.

"Muszáj lesz hozzákezdeni az adósság leépítéséhez, esetleg egy új, korszerű adórendszerrel, de ezt is csak fokozatosan és kis lépésekkel lehet."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×