eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Elemző: aprólékos munka kell a gazdaság továbblépéséhez

Madár István, a Portfolio vezető elemzője szerint indokolt az új irányok keresése a gazdaságban Magyarországon, mert már elfogytak a korábban alkalmazott, egyszerűbb továbblépési lehetőségek a növekedés fenntartására.

Új gazdasági akciótervekre lehet szükség jövőre – mondta Orbán Viktor kormányfő a tusnádfürdői beszédében.

Az InfoRádió által megkérdezett makrogazdasági elemző szerint ennek hosszú és rövid távú magyarázata is.

A hosszú távú szerint a kormányzat felismerte, hogy a magyar gazdaság hosszú távú gazdasági növekedési kilátásai nem olyan jók, mint amilyen jól teljesít a gazdaság az elmúlt években. Ahhoz, hogy ez fenntartható legyen,

hosszú távú strukturális reformokra van szükség

– fejtette ki Madár István.

A rövid távú magyarázat arról szól, hogy az európai és a világgazdasági konjunktúra is lanyhul, a fejlett gazdaságok, amelyekkel szoros kapcsolatban vagyunk, egyre gyengébb, lassuló teljesítményt nyújtanak, és ez a magyar gazdaságra is kihat – emelte ki a Portfolio vezető elemzője.

Az elmúlt egy évben két óriási, vázlatos, de sok mindenre kiterjedő programot lehetett látni, az egyiket a Pénzügyminisztérium, a másikat a Magyar Nemzeti Bank készítette. Mindkettő versenyképességi javítást tűzött ki célul. Ezekben széles a spektrum, ahonnan választhat a kormányzat – tette hozzá Madár István.

Ezekhez jöhet még:

  • demográfiai megfontolások, amit a kormány a szívén visel
  • vállalkozások működési környezetét javító intézkedések, amit láttunk az elmúlt hónapokban
  • munkát terhelő elvonások mérséklése
  • további gyerekvállalást ösztönző intézkedések

A kérdést az adja, hogy a kormányzat kicsit szigorúbb költségvetési politika irányába próbált elmozdulni – mondta az elemző.

Madár István szerint a magyar gazdaság inkább a fejlett gazdaságok köréhez tartozik, a korábban alkalmazott, egyszerűbb továbblépési lehetőségek a növekedés fenntartására már elfogytak. A mostani növekedési fázisnak az innováción kell alapulnia, ehhez a gazdaság szerkezetében kell végrehajtani olyan változásokat, amelyek tudják segíteni a vállalkozások innovatív képességét.

Ez aprólékos munkát jelent

– emelte ki.

Olyan szabályozói lépéseket kellene végrehajtani, amelyek általánosságban javítják a gazdaság működési környezetét vagy egyes vállalkozások innovációs készségét – fejtette ki a Portfolio vezető elemzője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×