Nemcsak a gyümölcsök érését, hanem a pultontarthatóságát is felgyorsíthatja a túlzott meleg, magyarán kevesebb ideig lehet tárolni, illetve rögtön hűtőbe kell vinni a terményt, ez pedig
mind a kapacítást, mind pedig a költségeket is növeli,
magyarázta Mártonffy Béla.
Az előrejelzések azonban azt mutatják,
a magyarországi 30-32 Celsius-fokos hőmérséklet még nem fog katasztrófát okozni a gyümölcstermelésben,
miközben a Nyugat-Európában várható 40-50 fokos hőség már "nagyon durva dolgokat" jelentene, fogalmazott az agrárgazdasági kamara munkatársa.
Alma, szilva, körte
Almából 450 ezer tonna várható, ez a tavalyi hatalmas termés mintegy fele, hiszen a fák pihennek. Ezen túl az időjárás is úgy alakult – jégkár, fagykár, viharkár –, ami tovább rontotta a hozamot. A minőséggel talán nem lesz baj, finomabbra számít a kamara a tavalyinál. Az arányok nem változnak, a 450 ezer tonna kétharmadát iparilag fogják feldolgozni, egyharmada étkezési almaként kerül értékesítésre, mondta Mártonffy Béla.
Közben lassan érik, és
kezdik a szilva szedését is, amit a körte és a csemegeszőlő követhet
majd - sorolta a szakember. Bár utóbbiból nincs sok, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara feltett szándéka, hogy nagyobb mennyiségben termeljen az ország, mert amellett, hogy nagyon jó ára van, a minősége is kiváló. "Aki teheti, keresse a magyar csemege szőlőt is" – hangsúlyozta.