Sok magyar devizahiteles megy külföldre a tartozásai elől – írta meg a Pénzcentrum. A munkavállalók külföldi fizetéséből így ugyan nem vonnak le, de más módon folytathatják a végrehajtást - mondta az InfoRádiónak Hegedűs Barnabás ügyvéd. Nem szűnik meg ugyanis a követelés, sőt általában szokott lenni fedezet, például zálogul szolgáló ingatlan vagy gépjármű, amelyet értékesíthetnek. Fedezetlen a követelés esetén is felléphet a végrehajtást kérő az elévülési időn belül – tette hozzá az ügyvéd.
„Féligazság abban van, hogy a külföldön bejelentett munkabéréből nem tilthatnak le, de minden más vagyonából meg igen”
– fogalmazott a szakember.
Ha pedig valaki öt éven belül visszatér Magyarországra, és újra munkát vállal, folytatódik ellene a behajtás. A legrosszabb esetben a végrehajtó irattárba helyezi az ügyet, de az elévülési időn belül bármikor kérhetik a végrehajtás folytatását. A szakértő elmondta azt is, hogy a legtöbben pár éves külföldi munka után visszatérnek, újra Magyarországon vállalnak munkát, és meglepődve tapasztalják, hogy letiltják a jövedelmüket.
A végrehajtónak ugyanakkor nincs egyszerű dolga a külföldön munkavállalókkal.
A jogi lehetősége ugyan megvan arra, hogy európai fizetési meghagyást adjon be, de a gyakorlatban nehezen találja meg azt, aki elutazott – hívta fel a figyelmet az ügyvéd, hozzátéve: csak sikeres kézbesítés esetén tud jogerőre emelkedni a fizetési meghagyás.
Míg Magyarországon a kézbesítési vélelem miatt erre nincs lehetőség, más országokban megteheti az adós, hogy nem veszi át az értesítőt, így elkerülve a jogerőre emelkedést. Hegedűs Barnabás elmondta azt is, hogy annak az ügye elévül, aki öt évnél tovább dolgozik külföldön, ez viszont az ügyvéd szerint nagyon ritka.