eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az e-Mobi Elektromobilitás Nonprofit Kft. és a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával létrehozott Elektromobilitás Látogatóközpont megnyitásán a budapesti Millenárison 2018. április 3-án. A bemutatóterem látványos vizuális elemekkel és számos kipróbálható eszközzel segítheti az elektromosautó-használattal kapcsolatos szemléletformálást.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Varga Mihály: Új elemeket hozunk a gazdaságpolitikába

A Pénzügyminisztérium és az Innovációs és Technológiai Minisztérium külön, mégis szorosan együttműködve dolgozik majd - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az MTV reggeli műsorában.

A kormány egységesen hozza meg a döntéseit. A minisztériumok mellett a kormánynak van egy olyan szerkezete is, ami a kabinetrendszeren keresztül hoz meg döntéseket - mondta az M1 Ma reggel című műsorában Varga Mihály.

A pénzügyminiszter szerint a gazdasági kabinet továbbra is azokat a tárcákat fogja össze, amelyek gazdaságpolitikai kérdésekkel foglalkoznak. "Észre kell vennünk, hogy a világ folyamatosan változik, és látjuk, hogy a különböző mennyiségi tartalékaink szép lassan kimerülnek - gondolok itt például a munkaerő-piacra -, akkor olyan

új elemeket kell behoznunk a gazdaságpolitikába, amelyek korábban nem voltak. Ezt a célt szolgálja az új Innovációs és Technológiai Minisztérium.

Ettől válik külön a Pénzügyminisztérium, amely a klasszikus pénzügyminiszteri feladatokat fogja elvégezni: adópolitika, makrogazdasági kérdések, államháztartás, költségvetés. Én ezt továbbra is egy egészként kezelem" - mondta Varga Mihály.

Továbbra is cél a fegyelmezett gazdaságpolitika tartása - hangsúlyozta továbbá Varga Mihály. "Ebből nem kívánunk engedni a következő években sem, hiszen nem az a cél, hogy egy elért eredményt felborítsunk vagy megváltoztassunk, hanem az, hogy erre építve

legyenek új gazdasági kezdeményezések".

A stabil, fegyelmezett államháztartás az a kiindulópont, hangsúlyozta a pénzügyminiszter, amire rá tudnak épülni olyan fejlesztési programok - elektromobilitás, iparfejlesztés, a családi otthonteremtési kedvezmény stb. -, amelyek azt szolgálják, hogy a stabil államháztartás mellett legyen gazdasági növekedés is, és legyen több munkahely."

A magyar gazdaságnak hatékonyságban, termelékenységben kell javulnia. A hozzáadott értékláncot kell növelni

- mondta pénzügyminiszter. "Ami Magyarországon megtermelődik, azt lehetőleg minél nagyobb feldolgozottsággal kell az áruházak polcaira eljuttatni, vagy külföldre az exportpiacainkra" - vélte a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a magyar gazdaságpolitika következő hónapjait, éveit ennek kell meghatároznia. Ennek jegyében jött létre már tavaly a Nemzeti Versenyképességi Tanács.

Varga Mihály hangsúlyozta:

az állami, és a magánszférának is meg kell értenie, hogy bérnövekedés nélkül a jó munkaerőt nem lehet megtartani.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×