A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabványok (IFRS) alapján készített gyorsjelentés szerint a cég összes bevétele 149,597 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbi 140,507 milliárd forintról, a rendszerintegrációs és információtechnológiai (RI/IT) bevételek, a készülékértékesítési valamint a mobil adatforgalmi bevételek további növekedése következtében.
A Telekom 2018-ban éves szinten enyhén csökkenő, 600 milliárd forintos árbevételt, és nagyjából 190 milliárd forint EBITDA (kamatfizetés, adózás, és értékcsökkenési leírás előtti) eredményre számít változatlanul - írták.
A cég úgy számol, hogy a 2018-as év után részvényenként 25 forint osztalékot fog fizetni, a 2017-eshez hasonlóan.
A Magyar Telekom tavaly eladta teljes részesedését a montenegrói leánycégben, a tranzakció zárása 2017 januárjában megtörtént. Emiatt a montenegrói operáció 2017. első negyedévi, 9,5 milliárd forintos adózott eredménye megszűnt tevékenységként, külön szerepel a jelentésben.
A cég január elsejével új, IFRS 9 és 15 standardot vezetett be, ennek számviteli hatása további 1,022 milliárd forint bevételt eredményezett 2018 első negyedévében, ezt figyelembe véve a bevételek 150,619 milliárd forintra nőttek.
A mobil bevételek (az IFRS 15 hatása nélkül) éves szinten 4,6 százalékkal 77,7 milliárd forintra nőttek az első negyedévben, az adatbevételek pedig éves szinten 14,4 százalékkal 19,7 milliárd forintra emelkedtek. A vezetékes bevételek 7,6 százalékkal 51,2 milliárd forintra nőttek az előző év azonos időszakához képest.
A jelentés szerint a Telekom EBITDA eredménye idén az első negyedévben 9,4 százalékkal 41,928 milliárd forintra emelkedett, a bruttó fedezet növekedésének, valamint a közvetett költségek terén elért megtakarítások eredményeként. Az IFRS 9 és 15 alkalmazása további 0,6 milliárd forint EBITDA javulást eredményezett.
A nettó eladósodottság a 2017 végi 309,6 milliárd forintról 2018. március végére 318,1 milliárd forintra nőtt. Ugyanakkor a nettó adósságráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 34,8 százalékról 34,4 százalékra csökkent, ami az IFRS 15 bevezetése által okozott megnövekedett eredménytartalékot tükröz - közölték.
A közlemény idézi Christopher Mattheisen vezérigazgatót, aki elmondta: a Telekom megőrizte az előző pénzügyi évből származó lendületet, és 2018 első negyedévében is erős növekedést mutatott fel bevételi és EBITDA oldalon egyaránt.
A magyarországi működésben folytatódtak az előző évben elindult kedvező folyamatok, mindhárom fő szolgáltatás bevételei nőttek. Emellett, a 2017-ben bevezetett szabályozói változások, amelyek az audiovizuális eszközök értékesítését tették kötelezővé minden kétéves hűségszerződés mellé, szintén emelték az eszközértékesítési bevételeket. Az első negyedévben folytatódott a feltöltőkártyásról előfizetéses csomagokra történő váltás, mely kedvezőbb ügyfél-összetételt és összességében magasabb egy főre eső átlagos mobil bevételt eredményezett - mondta a vezérigazgató. Hozzátette: jó helyzetben vannak ahhoz, hogy 2018-ban is növekedést érjen el a vállalat.
A korábbi bejelentés szerint Christopher Mattheisen július elejével távozik a Magyar Telekomtól, posztját Rékasi Tibor veszi át.
A Telekom részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír keddi záró ára 453 forint volt. Az elmúlt egy évben a részvények legalacsonyabb ára 435 forint, a legmagasabb 491 forint volt.