eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Párbeszéd a gazdaságról: kell-e nekünk az euró?

Párbeszéd a gazdaságról: kell-e nekünk az euró?

Hogyan alakult az Európai Unió és Magyarország sorsa az elmúlt években, milyen politikai változásoknak örülhetünk és melyek miatt kell aggódni, és kell-e nekünk az euró - erről beszélget György László a Századvég csoport vezető közgazdásza, a Neumann János Egyetem docense, valamint Balásy Zsolt, a Hold Alapkezelő elemzője a Párbeszéd a gazdaságról elemző műsor szerdai adásában.

György László, a Századvég vezető közgazdásza, a Neumann János Egyetem docense úgy fogalmazott: az euróövezet a fonákságát nem csak válsághelyzetben mutatja meg, a szabályozó rendszerből adódó automatizmusai ugyanis a válság nélkül is érvényesülnek.

"Az automatizmusok a válság irányába vezetnek bennünket. Az optimális valutaövezetnek néhány fontos jellemzője van, az egyik, hogy nagyjából azonos fejlettségű és gazdasági szerkezetű régiók, nemzetállamok csatlakoznak hozzá. Ekkor tud működni. Az euróról politikai döntés született, és nem tud optimálisan működni, mert eltérő fejlettségű, egymásnak alá- és fölérendelt szereplők hozták létre az euróövezetet" - mondta György László.

Arra, hogy az elmúlt évben előnyös vagy hátrányos volt-e az, hogy az euróövezeten kívüli jegybankok, köztük a magyar önálló adópolitikát tudott folytatni Balásy Zsolt, a Hold Alapkezelő elemzője azt mondta, az eurózóna-tagságnak a jelenlegi konjunktúrában rengeteg előnye lenne. Példaként említette, hogy nem lett volna devizaválság sem.

"Ha azt mondjuk, hogy a mindenkori magyar kormány szerepe pozitív a magyar gazdaságra, akkor jobb ez a vezetés, mint ha az európai szabályozás által diktált volna. Ebben az esetben jobb az önállóság, de ha azt mondjuk hogy a magyar kormányzás az elmúlt húsz évben igen változékony volt, és ehelyett kaphatunk egy sokkal kiszámíthatóbb, egységesebb rendszert, akkor nem annyira jó az önállóság. Ezt mindenki maga döntse el" - mondta Balásy Zsolt.

A témáról bővebben az InfoRádió Párbeszéd a gazdaságról című elemző műsorában hallhatnak este 7 órától.

A Hold Alapkezelő a témában érdekes infografikákat is készített:

Párbeszéd a gazdaságról: kell-e nekünk az euró?

A sorozat első részében a magyar állam szerepéről folyt a vita, és az volt az egyik fő kérdés, hogy fojtogat vagy ösztönöz az állam.

A második adásban a hatékonyságról volt szó és a magyar gazdaság védettségéről.

A sorozat harmadik részében a munkaerőpiacról és a versenyképességről volt szó.

A sorozat negyedik részében arról volt szó, hogy fordulat történt az államadósságban, és hogy figyelmeztető jel a látványos adósságcsökkenés hiánya.

Az ötödik részben az MNB szerepéről folyt a vita.

Itt feliratkozhat YouTube-csatornánkra, hogy ne maradjon le a legfrissebb videókról:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×