eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Négy százalék körüli 2017-es GDP-növekedést várnak

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is 4 százalék körüli 2017-es GDP-bővülést vár.

A Euromoney gazdasági szaklap Bécsben megrendezett idei, közép- és kelet-európai fórumán (The Central and Eastern European Forum 2018) Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős államtitkára azt mondta, a tavalyi növekedési ütem várhatóan elérte a 4,1 százalékot, ami az idén 4,3 százalékra gyorsulhat. Az NGM prognózisa szerint az államháztartási deficit - az uniós normák szerint - a GDP 2 százalékára várható, szemben a kormány eredetileg tervezett 2,4 százalékos mutatójával. A kedvezőbb deficit mögött szavai szerint egyebek mellett az áll, hogy a munkáltatók és munkavállalók képviselőivel aláírt, hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően magasabb adóbevétele lett a büdzsének, pedig egyes adónemeknél csökkentek is az adókulcsok.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója kiemelte: a jegybank szakértői 4 százalék körüli gazdasági növekedést valószínűsítenek 2017-re, és azzal számolnak, hogy a beruházások 20 százaléknál is nagyobb mértékben bővültek. A háztartások és az állam beruházásainak jelentős növekedése idén is folytatódik, várhatóan idén szintén kétszámjegyű lesz az ütem. A háztartások fogyasztása a növekedés motorja marad a jövőben, emellett jók a magyar gazdaság export kilátásai is - mondta.

Virág Barnabás megerősítette, az infláció 2 százalék körül alakul a jövőben is, a jegybank által elfogadott 3 százalék körüli inflációs cél 2019 közepére érhető el. Magyarország folyó fizetési mérlege a jövőben is - bár a mostaninál kisebb mértékben - folyamatosan többletet mutat majd, így 2020-ban, vagy azt követően az ország nettó hitelfelvevőből, nettó megtakarítóvá válhat - fejtette ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×