Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a használt ingatlanok tekintetében az árak tetőzés közelébe érnek. Az ok az újépítésű ingatlanoknál keresendő, ugyanis a fizetőképes kereslet jelentős része ezek mellett fog dönteni. Itt szintén maximalizálódhatnak az árak, hiszen erős verseny kezdődik majd a vevőkért.
A szakember szerint ha nem befolyásol minket egy országon kívüli tényező, egy jelentős gazdasági fellendülés, vagy az ingatlan típusú befektetések erősödése, akkor
2018-ban a piac pici emelkedése és stagnálása várható, leginkább az év végére.
Vidéken érdekes a helyzet ilyen szempontból, mivel jellemzően sehol sem épülnek nagy számban társasházak, még az észak-nyugati országrészben sem, ezért ezekben a régiókban még feljebb kúszhatnak a használt lakások árai.
Gadanecz Zoltán szerint
vidéken jövőre befektetői szempontból több társasházat húznak majd fel,
ugyanakkor csökkenhet a használt és az újépítésű ingatlanok közötti árkülönbség.
A szakértő az idei évi legjelentősebb ingatlanpiaci változások közé sorolta, hogy
- kiszámíthatóbb lesz a rövid távú bérbeadás,
- a Nemzeti Otthonteremtési Közösséggel milliókat lehet majd megspórolni
- és hogy az albérleteknél 2018-tól bármekkora bevételnél csak tíz százalék adót kell majd befizetni.
Az ingatlan.com az idén életbe lépett új jogszabályokkal
az ingatlanpiac fehéredésére számít.
A cég közleményében kiemelte, hogy például a lakásukat bérbe adóknak az ingatlankiadásból származó és 1 millió forintot meghaladó jövedelem után 2018-ban már nem kell a 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást megfizetniük.
Balogh László vezető gazdasági szakértő kifejtette, hogy ez a lépés elsősorban a fővárosi lakáskiadókat érinti, mert jellemzően ezeknél lépte át az éves jövedelem az 1 millió forintot.
Az eho eltörlése miatt a lakáskiadás utáni terhelés lényegében az eddigi felére csökken,
mivel csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót kell majd fizetni.
Az elemző szerint ettől a lépéstől nem az albérleti díjak csökkenése, hanem inkább a piac tisztulása várható, azaz többen fogják legálisan, a tényleges bérleti díj bejelentésével kiadni a lakásukat, amiből több adóbevétel származhat.
Ehhez kapcsolódóan arra is felhívták a figyelmet, hogy az ingatlanjukat vagy ingatlanjaikat szálláshelyként, vagyis lakáshotelként hasznosítók az eddigi eggyel szemben 2018-tól három kiadandó ingatlan után választhatják a tételes átalányadózást, ez évente 38 400 forintot jelent minden lakás után.
Az idén emelkedik a munkáltató által adható adómentes lakhatási támogatás:
míg 2017-ben az alkalmazottak a minimálbér 40 százalékát kaphatták támogatásként, 2018-tól ez az összeg elérheti a minimálbér 60 százalékát. Mivel 2018-ban tovább nőtt a minimálbér, így
az adómentesen adható havi támogatás 51 ezerről közel 83 ezer forintra emelkedett januártól.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy idén már az eddigi 1 helyett 3 évük lesz a vevőknek arra, hogy a korábban eladott lakásuk forgalmi értékével csökkentsék az új ingatlan megszerzéséhez kötődő illetékalapot. Balogh László szerint a szabályváltozásnak elsősorban azok a lakásvásárlók a nyertesei, akik 2015-ben vagy 2016-ban adtak el lakóingatlant, és azóta nem vettek másikat.
Fontos szabályok
A Deloitte adótanácsadó cég felhívja a figyelmet arra, hogy a lakáscélú támogatással kapcsolatban is számos szabályt kell betartani, amelyek elmulasztása komoly anyagi következményekkel járhat.
Fontos feltétel, hogy a munkavállaló köteles a saját lakásával összefüggő körülményeket igazolni
úgy, hogy a megfelelő iratokat, bizonylatokat a munkáltató rendelkezésére bocsátja. Ugyanakkor a munkaadó felelőssége, hogy azokat megvizsgálja és elbírálja az igényt.
A munkáltatónak szükséges figyelemmel lennie arra is, hogy lakás vásárlása esetén a folyósítás évét követő május 31-ig, valamint építés, alapterület növelés, korszerűsítés valamint akadálymentesítés esetén a folyósítás évét követő második év május 31-ig rendelkezzen a támogatás folyósításáról a hitelintézet által kiállított igazolással.