A következő évtizedekben is megtarthatja fő erősségeit a német gazdasági struktúra – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magas István.
„A német gazdaság erőssége, hogy nagyon szervezetten, jó ösztönzőrendszerrel, viszonylag békés, a munkaadók és munkavállalók között jól kialakított szervezeti keretekben dolgoznak. Lehet abban bízni, hogy mindez nem változik” - vélekedett a Corvinus Egyetem Világgazdasági Intézetének professzora.
Hozzátette, hogy a menekültek befogása komoly terhekkel jár. A németek 1,2 millió menekültet fogadtak be, ami rendkívül tételt jelent, és politikai összeütközést okoz.
Magas István arról is beszélt, hogy Franciaországnak eltérő kihívásai vannak.
„Sokkal problémásabb az, amit az állam a saját gazdálkodásáról el kell fogadjon kritikaként. A németek többletet termelnek, míg a franciáknál az állam túl nagy, nem látszik, hogy az állam szolgáltat” - közölte, hozzátéve, hogy Emmanuel Macron elnök átlátta a folyamatokat, és rögtön jelezte, hogy szeretne spórolni.
Magas István szerint a Brexit részleteinek megismerése után
Németországnak és Franciaországnak közösen kell majd válaszolnia a uniós szintű kihívásra.
A francia elnök kedden egy európai szintű adó létrehozását javasolta a pénzügyi tranzakciókra. Erről a professzor úgy vélekedett, hogy a mélyebb uniós integráció egy új adó kivetését jelentené.
Magas István szerint fontos lenne látni, hogy mi mennyi bevételt jelentene a mostanihoz képest, és ennél is
fontosabb, hogy mire használnák a befolyó pénzt.
„Az emberek akkor hajlandók elfogadni egy újabb tehertételt, ha egyetértenek azokkal a célokkal, amelyek miatt ezt kivetik” - vélekedett.
Magas István szerint fontos lenne bemutatni technikailag is, hogy ki mennyit fizetne az új adónemben az EU-nak.