Infostart.hu
eur:
378.17
usd:
318.71
bux:
128919.44
2026. február 13. péntek Ella, Linda
Elképesztő kárt okoztak a viharok

Elképesztő kárt okoztak a viharok

A biztosított lakossági ingatlanokban a viharok miatti több mint 103 ezer káreseményre csaknem 6 milliárd forint kártérítést fizettek ki a biztosítók a nyár első összesítése szerint - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).

A viharok, a beázások és a felhőszakadások ennél jóval több kárt okoztak a lakóingatlanokban, mivel a lakások több mint a negyedére nem kötöttek biztosítást - közölték.

Magyarországon a legtöbb viharkár május és augusztus között történik. Idén nyáron

a legtöbb kárt Zala, Vas, Győr-Moson-Sopron, Borsod, Békés, illetve Bács-Kiskun megyéből jelentették.

Emellett, mint szinte minden évben, a legsűrűbben lakott Pest megyében és a fővárosban sérült meg a legtöbb lakossági ingatlan - ismertette a Mabisz.

A szakemberek tapasztalatai szerint egyre gyakoribb az időben és térben jól elkülöníthető, lokális viharok előfordulása, illetve a szupercellák okozta káresemény. A biztosítók szövetsége felidézte a június 21-i vihart és jégverést, amely a Borsod megyei Megyaszón és a környező településeken akkora károkat okozott, hogy gyakorlatilag nem maradt sértetlen ingatlan.

A közlemény szerint a leggyakrabban a házak tetőszerkezete sérült, illetve az ebből eredő beázás jelentette a leggyakoribb kártípust. Többször fordult elő olyan özönvízszerű esőzés, amely miatt egész utcák kerültek víz alá, károsítva a mélyebben fekvő ingatlanrészeket, garázsokat, szuteréneket.

A Mabisz statisztikája szerint a május-augusztusi időszakban 2010-2017 között csaknem 1 millió 100 ezer kárt rendeztek a biztosítók, 80 milliárd forint értékben.

Továbbra is komoly problémát jelent az alulbiztosítottság - hívta fel a figyelmet a szövetség. Gyakori, hogy nem a valós értékre, hanem sokszor csak az ingatlanhitel felvételéhez szükséges összeghatárig biztosítják az ingatlanokat a tulajdonosok.

Gyakran vezet alulbiztosítottsághoz az is, hogy egy korábban megkötött szerződést az ingatlan tulajdonosai elfelejtenek módosítani egy tetőtér-beépítés vagy egy értékesebb ingóság beszerzése után, így csak a káresemény bekövetkeztekor derül ki, hogy a valós érték alatti biztosítással rendelkeznek.

A mintegy 4,4 millió hazai lakóingatlan körülbelül 73 százaléka rendelkezik biztosítással. Nemzetközi összehasonlításban ezzel a lefedettséggel Magyarország viszonylag jó helyen áll, ugyanakkor jelentős kockázat, hogy az ingatlanok negyede továbbra sem biztosított - olvasható a közleményben.

Címlapról ajánljuk
Budakeszi polgármestere is megszólalt a katasztrófáról, a beszakadt födém alatt voltak a halottak, gázpalack is robbant

Budakeszi polgármestere is megszólalt a katasztrófáról, a beszakadt födém alatt voltak a halottak, gázpalack is robbant

Hatalmas lángok csaptak fel péntek reggel Budakeszin egy sorházban, valószínűleg egy illegális munkásszállón. Mintegy kéttucatnyi embert mentettek ki, de többen bennégtek. Három halottat találtak a romok alatt, és a mentők is elláttak négy életveszélyes, három súlyos és tizenöt könnyebb sérültet.
inforadio
ARÉNA
2026.02.13. péntek, 18:00
Hidasi Judit
japanológus, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritája
Magyarok millióit vette célba a kormány, rekordpénzek dőlnek a lakossághoz - Orbán Viktor órákon belül még erre is rálicitálhat

Magyarok millióit vette célba a kormány, rekordpénzek dőlnek a lakossághoz - Orbán Viktor órákon belül még erre is rálicitálhat

Kevesebb mint két hónap maradt a parlamenti választásokig, és a kormány látványosan tesz annak érdekében, hogy a lakosság konjunktúraérzete, fogyasztói bizalma erősödjön. Ezen gazdaságpolitikai intézkedések nagy része először éppen ezekben a februári napokban érezteti a hatását (14. havi nyugdíj első heti összegének kiutalása, a fegyverpénz kifizetése, családi adókedvezmény további növelése, 2 gyerekes szja-mentesség elindítása), csak az év második hónapjában több mint ezer milliárd forintot hagyva pluszban az érintetteknél. Ez már közel van ahhoz az összeghez, mint amit 2022-ben a kormány kiszórt a választások előtt. Érdekes lesz látni, hogy Orbán Viktor a holnap délelőtt esedékes évértékelőjén tovább emeli-e a tétet a gazdaságpolitikai intézkedések tekintetében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×