A vasas szakszervezet testközelből éli meg azt a terebélyesedő gyakorlatot, hogy a Magyarországon betanított külföldi vendégmunkások jobb fizetésért cserébe Nyugat-Európába távoznak - mondta el az InfoRádiónak a szakszervezeti szövetség alelnöke.
A jelenség - tette hozzá - elsősorban az ukrajnai és a szerb vendégmunkásokat érinti, de vannak a távozók között koszovóiak, sőt mongol és kínai munkások is.
"A Nyugatnak szakemberekre, munkásemberekre van szüksége és azokat leginkább itt találnak,
mert az itteni bérek minden fejlesztés ellenére még mindig elmaradnak az ottaniaktól" - mutatott rá László Zoltán.
Nehéz kérdésnek nevezte, miként lehetne ezt a helyzetet megoldani. A probléma ugyanis hosszú évek alatt állt elő és nagyon rövid idő alatt robbant ki: gyakorlatilag másfél-két éve kezdtek távozni a szakemberek és nincs más helyettük. Ráadásul a növekvő szakember-hiány miatt veszélyes jelenségekkel szembesülnek.
"Eleinte csak azt láttuk, hogy csökkennek az elvárások az új kollégák toborzásánál. Majd azzal szembesültünk - ami már nagyon veszélyes -, hogy csökken a betanítási idő. Tudunk olyan, például fémmegmunkálással foglalkozó cégről, ahol már szakembert nem feltétlenül találnak, ezért betanított munkással is próbálkoznak, és a korábbi 1-3 hónapos betanítási időt szinte napokra vagy órákra csökkentették" - számolt be László Zoltán.
A szakszervezeti vezető szerint
a béreknek nyilvánvalóan igazodniuk kell
ahhoz a színvonalhoz, amely képes arra, hogy itthon tartsa az embereket. Ezt ki kell tudniuk gazdálkodni a vállalkozásoknak.
Ez azonban nem elegendő:
a munkakörülményeket is javítani kell ahhoz, hogy megtartsák a dolgozókat.
"Igen fontos kérdés a munkahelyi hangulat: egyre fontosabb, hogy milyen a munkahelyi vezetés, a munkaszervezés, ami az emberek hétköznapi közérzetét befolyásolja" - mutatott rá László Zoltán.