Még tavaly decemberben nyújtotta be azt az intézkedéscsomagot az Európai Bizottság, amely az uniós internetes kiskereskedelmet segítené az áfairányelv módosításával. Sztankó Dániel, az RSM adószakértője korábban az InfoRádiónak azt mondta: a módosítás főleg a kis- és közepes vállalkozásoknak lenne pozitív, nekik csökkenhetne jelentősen az adminisztrációs terhük.
„Jelenleg ha kizárólag termékkereskedelemmel foglalkozik a magyar vállalkozás és elkezd külföldre is szállítani, akkor egy bizonyos értékhatár fölött, jellemzően 35 ezer euró fölött, kötelező a célország szerinti bejelentkezés. Ehhez meg kell keresnie a helyi tanácsadókat vagy egy központi áfaregisztrációval foglalkozó szervezetet. Folyamatosan kapcsolatot kell tartani a helyi adóhatósággal, a helyi szabályoknak megfelelően kell eljárni, ehhez ismerni kell 28 fajta eljárást. Ha elfogadják ezt a javaslatot, a NAV által üzemeltetett portálon keresztül lehet egységesen regisztrálni a 28 országba és itt lehet beadni a bevallásokat is.”
Az áfaalanyiság megteremtése minden érintett országban komoly költség, országonként elérheti a 8000 eurót is – mondta Sztankó Dániel. A szakértő hozzátette: a szolgáltatások esetében már működik az úgynevezett Mini One-Stop Shop, mozaiknéven MOSS-rendszer, amely ezeket az adminisztrációs terheket csökkenti, hiszen ez a rendszer is online, és nem kell hozzá minden érintett országban áfaalanyiságot szerezni. Ezt a MOSS-rendszert terjesztenék ki a termékkereskedelemre is. A MOSS egyébként automatikusan utalja annak az uniós országnak az áfát, amelyikben él a fogyasztó, mint ismert, az áfát a fogyasztás helye szerint kell fizetni.
Az RSM szakértője kiemelte: az egyablakos rendszer bevezetése az uniós számítások szerint 95 százalékos adminisztrációs költségcsökkentést eredményezhet, amely az uniós vállalkozásoknak 2,3 milliárd euró megtakarítást, az egyes tagállamoknak pedig 7 milliárd euró áfabevétel-növekedést generálna. A módosítás egy része legkorábban 2018-tól léphet életbe, ami elegendő időt ad a vállalkozásoknak a felkészülésre.