Az európai roaming-szabályozásnak az a lényege, hogy hazai díjakon lehessen az Európai Unió tagállamaiban telefonálni. Ez vonatkozik a hanghívások, az sms-ezés és az internetezés díjaira – mondta el Kajzinger Ervin.
„A szabályozás célja, hogy ne lehessen felárat alkalmazni.”
A most életbe lépett szabályozás azt mondja ki, hogy 2017. június 15-től már nem szabad felárat alkalmazni. A januári változásoknak az a lényege, hogy bevezetik az úgynevezett méltányos használatot. Erre azért van szükség, mert a telefonszolgáltatásokat nem méltányosan, azaz visszaélésszerűen is lehet használni – hangsúlyozta az NMHH nemzetközi és stratégiai igazgatója.
„Visszaélésszerű használat, ha például valakinek magyarországi előfizetése van, de Nagy-Britanniában dolgozik és ezt onnan folyamatosan használja, mert állandó roaminghelyzetben van.”
Kajzinger Ervin kiemelte, a cél az, hogy a fogyasztónak ott legyen előfizetése, ahol életvitelszerűen tartózkodik. Hozzátette, a szolgáltatónak lehetősége lesz arra, hogy minimum négy hónap vizsgálata alapján megállapítsa, hogy méltányos-e a használat. Ha felmerül a gyanú, hogy nem, kérheti a fogyasztót, hogy bizonyítsa be a méltányos használatot.
„Azt kell bizonyítani, hogy életvitelszerűen tartózkodunk az adott helyen. Ezt történhet a munkaszerződés, tanulmányi szerződés bemutatásával, az állandó lakhely igazolásával.”
Ha nem sikerül bizonyítani, a szolgáltató roaming-felárat számolhat fel, ami hanghívás esetén 5 eurocent, ami a magyar áfával körülbelül 20 forintot jelent. Az sms esetében 2 eurocent, ami 8 forint, adatforgalomnál is nagyjából 5 eurocent a felár – magyarázta az NMHH nemzetközi és stratégiai igazgatója. Kajzinger Ervin hangsúlyozta, turistaként utazva minderről nincs szó.