eur:
411.24
usd:
392.65
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Az első lakás a jövőt is nagyban meghatározza

Átlagosan 27 éves koruk felett költöznek saját háztartásba a magyar fiatalok - közölte a KSH adataira hivatkozva az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Valkó Dávid szerint a költöző 280 ezer fiatal háromnegyede saját tulajdonú lakásba megy.

„Egyre inkább tolódik ki az igény és a lehetőség arra, hogy önálló háztartást vezessen egy fiatal” - állapította meg az adatokat ismerve az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

Közölte: a KSH elmúlt tíz éves adatait figyelembe véve

átlagosan 27 és fél évesen hagyják el a szülői fészket

a magyar fiatalok.

Hozzátette, hogy az elmúlt tíz évben összesen 280 ezren költöztek első önálló otthonukba, akiknek háromnegyede saját tulajdonú otthonba költözött.

Első lakás kilencmillióért

Tíz évvel ezelőtt átlagosan kilencmillió forint volt az első otthon megszerzésére, amiből általában egy-másfél szobás lakást vettek – tudatta Valkó Dávid.

„Ez is biztosan tolódott ki a következő időszakban, bár országos átlagban nézve ez a kilencmillió forint ma sem tűnik soknak, ha a községek, illetve a kisebb városok lakásállományát és piacát is figyelembe vesszük” - tette hozzá az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

Valkó Dávid elmondta: a második lakás megvásárlása 3-4 millió forinttal kerül többe az elsőnél, ami nyilván nagyobb is az elsőnél.

„Ilyenkor költöznek össze a fiatalok, vagy ha már korábban együtt laktak, akkor a gyermek születése miatt kell nagyobb lakásba költözniük” - sorolta a költözés indokait a szakértő.

Kiemelte: az első lakás megvásárlása a későbbi lehetőségeket is nagyban meghatározza.

A továbblépés lehetősége

Ha egy jól piacosítható, felértékelődött területen vették akár 8-10 évvel ezelőtt az első lakást – ami átlagosan 9 millió forintba került –, akkor abból úgy ki tudhattak szállni az elmúlt két évben az ingatlanpiac felívelő szakaszában, hogy abból akár kétszer ennyiért is tudtak lakást vásárolni, és már akár 2-2,5 szobában is gondolkodhatnak” - részletezte Valkó Dávid.

Elmondta, hogy a többségnek nincs lehetősége arra, hogy megtartsa a korábbi ingatlant, és amellett, annak költségét nem felhasználva vegyenek egy újabb ingatlant. Ezért általában eladják az első lakást a nagyobb lakáshitel felvételéhez önerőnek.

„Kevesek kiváltsága az, hogy megtarthatják az első lakást, és úgy veszik meg a másodikat. Bár vannak olyanok, akiknek az anyagi helyzete annyira stabillá vált, miközben az első lakásukban laktak, hogy összegyűjthették a pénzt a következő lakáshoz, és a családi segítség is szóba jöhet” - mondta Valkó Dávid.

Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője hozzátette: annak, aki megtartja a korábbi lakását, egyértelműen jó lehetőség azt bérbe adnia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×