Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 24. szombat Timót

Lehet és kell védekezni a kiberbűnözők ellen

Az észak-amerikai és európai vállalatok 71 százalékánál előfordult valamilyen informatikai támadás 2014-ben, amely 9 százalékos növekedés 2013-hoz képest - derül ki a NETIQ Novell SUSE felméréséből.

"Tavaly több mint nyolcszáz informatikai szakembert kérdeztünk meg a nyugat-európai országokban, az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában. Ennek a felmérésnek az volt az eredménye, hogy a megkérdezettek több mint 70 százaléka jelezte, hogy az ő vállalatának informatikai rendszerét érte valamilyen támadás. Ez növekedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest, akkor 60 százalék körül volt ez az arány" - ismertette Hargitai Zsolt.

A NETIQ NOVELL SUSE Magyarországi Képviseletének üzletfejlesztési vezetője elmondta: "többféle céllal: adatlopás, károkozás, anyagi haszon reményében követik el a támadásokat magánszemélyek, hackerek vagy akár erre specializálódott szervezetek. A felmérésben résztvevő cégek esetében az elmúlt évben az adathalászat, a rosszindulatú kódok kihasználása, a vírusok bejuttatása az informatikai rendszerekbe, illetve a nulladik napi támadások fordultak elő sokszor."

"A kiberbűnözők ellen lehet és kell védekezni, fel kell készülniük a magyarországi cégeknek az ilyen jellegű védekezésre. A számokból az is látszik, hogy a hagyományos védekezési formák már nem igazán működnek. Ez az volt, hogy megpróbáljuk a támadókat a cég informatikai rendszerén kívül tartani, ez is fontos, de látszik, hogy ez már nem százszázalékos megoldás, mert a hackerek képesek behatolni, ezért nagyon fontos egy második védekezési vonalat is kialakítsunk, aminek az a célja, hogy észrevegyük és tudjunk megfelelően intézkedni, ha valaki bejut az informatikai rendszerbe, értesítsük azokat, akiket érint a támadás, megpróbáljuk meghiúsítani a támadást, leállítani a megtámadott rendszereket és a lehető leghamarabb leállítsuk helyreállítsuk a normális, üzemszerű működést. Ma már vannak olyan informatikai eszközök, amelyek képesek a biztonsági eseményeket észlelni, automatikusan beavatkozni, minimalizálni a támadások hatását és lehető leggyorsabban helyreállítani a normális üzletmenetet" - hangsúlyozta Hargitai Zsolt.

Hanganyag: Kaputa Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Heltai Miklós: a városok váltak az evolúció jelenlegi legfontosabb terepévé

Heltai Miklós: a városok váltak az evolúció jelenlegi legfontosabb terepévé

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója az InfoRádióban arról beszélt, hogy egyre általánosabbá válik a vadállatok nagyvárosba költözése, sőt sok esetben az egész életüket urbánus környezetben élik le. Ez pedig jól megfigyelhetően felgyorsítja ezeknek az állatoknak az evolúcióját, alkalmazkodását.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Oroszország szétbombázta Ukrajnát, elindult a tárgyalások mai fordulója - Háborús híreink szombaton

Oroszország szétbombázta Ukrajnát, elindult a tárgyalások mai fordulója - Háborús híreink szombaton

Az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna tegnap megkezdte a legelső háromoldalú tárgyalást a háború lezárásáról. A Fehér Ház "produktívnak" nevezte az egyeztetés első napját, amely ma is folytatódik. Oroszország eközben szombat hajnalban támadást indított Ukrajna két legnagyobb városa, Kijev és Harkiv ellen, a csapásokban egy ember meghalt és legalább tizenöten megsebesültek. A zárt ajtók mögött zajló tárgyalások során biztonsági mechanizmusok és pufferzónák is szóba kerültek, de a legnagyobb kérdésnek továbbra is a Donbász hovatartozása számít.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×