Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás

Gyurcsány: óvnám magunkat az egyoldalú törekvésektől

Az Európai Unió országainak csak közös energiapolitikával van esélyük arra, hogy a monopolhelyzetben lévő ellátókkal szemben javítsák helyzetüket - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az amerikai kamarák által Budapesten rendezett regionális energiafórumon.

Az Európai Unió országainak csak közös energiapolitikával van esélyük arra, hogy a monopolhelyzetben lévő ellátókal szemben javítsák helyzetüket, mondta Gyurcsány Ferenc az amerikai kamarák által Budapesten rendezett regionális energiafórumon.

Az Európai Unió nagy mértékben függ a területén kívüli energiaforrásoktól, és az Európai Unión belül Magyarország az, amely a leginkább rá van utalva az importált energiára, mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

A kormányfő szerint az energiaforrások és az ellátási útvonalak számának növelése segíthet csökkenteni ezt a függőséget, de az Európai Unió országainak meg kell találniuk annak a módját is, hogy közösen lépjenek fel a szállítókkal szemben.

"Diverzifikálja, ha lehetséges beszerzési források és másodsorban beszerzési útvonalak tekintetében. Abban is érdekeltek vagyunk, hogy ha az eladói oldal kevés szereplős, akkor növeljük a vásárlói oldalon az együttműködést" - mondta a miniszterelnök.

A kormányfő hozzátette: húsz éven belül 50 százalékkal nőhet Európa fosszilis energiafelhasználása, és Magyarországnak is rövidesen valamilyen módon növelnie kell áramtermelését.

Más források mellett az atomegeria felhasználását is mérlegelni kell, tette hozzá Gyurcsány Ferenc, aki az energiafórumon nem kerülte meg a MOL és OMV ügyét sem.

"Ezt közös belátáson alapuló, közös terveket szolgáló együttműködésnek gondolom, olyannak, amely nem egymás rovására próbálja meg érvényesíteni valamelyik vállalat érdekeit, hanem a közös célokat és a közös eszközöket keresve. Különösen óvnám magunkat attól, hogy ilyesfajta egyoldalú törekvésekhez államok és kormányok nyújtsanak segítséget" - jelentette ki a miniszterelnök.

A kormányfő után felszólaló Nani Beccalli, a GE International olasz elnöke azt mondta: Gyurcsány Ferenc politikushoz illő körültekintéssel fogalmazott, ő viszont egyenesen kimondja: Közép-Európa országai számára egyedül az atomenergia jelenthet megoldást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Európa mozgolódik: sorkatonaság és haderőfejlesztés a háborúk árnyékában

Európa mozgolódik: sorkatonaság és haderőfejlesztés a háborúk árnyékában

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében annak járt utána, hogy öt uniós tagállamban hogyan befolyásolja a munkaerőpiacra lépést és milyen társadalmi megítélése van a sorkatonaságnak. A fegyveres konfliktusok, geopolitikai kihívások egyre több európai országot sarkallnak arra, hogy visszavezessék a sorkatonai szolgálatot, illetve komoly haderőfejlesztések is indultak az utóbbi időben a kontinensen. A tanulmány szerzői, Szigethy-Ambrus Nikoletta és Erdélyi Dóra az InfoRádió Trendfigyelő című műsorában beszéltek a részletekről.

Szijjártó Péter: Ukrajna mindent egy lapra tesz fel, hogy ukránbarát magyar kormány legyen

A honvédség gépével, de bérelt utasszállítókkal is hozza haza a külügy az iráni háború miatt külföldön rekedt magyarokat. Az elmúlt napokban az ukránok bemutatkoztak, kiderült, milyenek is valójában – erről is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter vázolta azt is, meddig eszkalálódhat a magyar-ukrán feszültség, illetve hogy milyen megoldással igyekeznek minimálisra csökkenteni a hazánkkal szembeni zsarolási potenciált a kőolaj ügyében.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Megint elszállt az olajár - Ütötték a tőzsdéket

Megint elszállt az olajár - Ütötték a tőzsdéket

A héten a közel-keleti háború nyomta rá a bélyegét a tőkepiaci hangulatra, főleg az energiaárak megugrása miatt, amelyek inflációs és növekedési kockázatokat hordoznak magukban. Európában ugyan emelkedéssel indult a nap, azonban az olajár hirtelen megugrása újabb lefordulást hozott. Délutánra az európai és az amerikai tőzsdéken is csúnya esés alakult ki, a magyar piac is komoly nyomás alá került.  Itthon az OTP-re figyelnek a befektetők, a bankcsoport hajnalban tette közzé negyedéves számait: a negyedéves profit ugyan elmaradt a várttól, amire nem sűrűn van példa, de azért nagy dráma nincs, egész évben így is meglett a rekorderedmény. A rossz nemzetközi hangulat mellett viszont az OTP is jelentős mínuszban zárt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×