Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Románokat és bolgárokat már nem vár Nagy-Britannia

Tony Blair brit miniszterelnök szóvivője hivatalosan is megerősítette, hogy Nagy-Britannia korlátozni fogja a románok és bolgárok munkavállalását a két ország januári uniós csatlakozása után.

A britek beengedik majd a magas képzettségű román és bolgár munkavállalókat, a vállalkozókat, és ezen felül évi 19.750 ember kaphat idénymunkát a mezőgazdaságban.

Ez szöges ellentétben van az előző, 2004-es bővítési körrel, amikor a tíz csatlakozó - közöttük Magyarország - dolgozói előtt három ország nyitotta meg első naptól a munkaerőpiacát, közöttük Nagy-Britannia.

A brit parlamenti pártok és a szakértők még mindig vitatják, hogy milyen hatással volt a nyitás az ország gazdaságára. 2004 óta az eredetileg becsültnél legalább négyszer több, körülbelül 600.000 munkavállaló érkezett a szigetországba.

A mérleg egyik serpenyőjében a pozitívumok: a beáramló munkaerő soha nem látott rekordszintre emelte a brit foglalkoztatottak számát, a velük együtt megjelent vásárlóerő pedig huszonöt éves csúcsra segítette a gazdasági növekedést, a bérszínvonal stagnálása pedig az inflációt is kordában tartotta.

A másik serpenyőben pedig ott van a hat éves csúcsra - öt és fél százalékra - szökött munkanélküliség. Néhány nagyvárosban pedig - közöttük Londonban - a munkát nem találó bevándorlók a hajléktalanok számát gyarapítják. London Westminster kerülete már a haza utat is hajlandó fizetni az állástalan - elsősorban lengyel - állampolgároknak.

Tony Blair korlátozó döntésében nyilván súlya volt annak az augusztusi közvélemény-kutatásnak, amely szerint a britek háromnegyede szigorítaná a bevándorlást. Érdekes, hogy a hagyományosan az ellenzéki konzervatívokat támogató brit iparszövetség a korlátozás egyik leghevesebb szószólója.

A hagyományosan munkáspárti szakszervezeti szövetség, a TUC szerint viszont a megoldás nem a bevándorlás korlátozása, hanem az igazságosabb bérezés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×