A 2024-es adatokat rögzítő jelentés szerint a felnőtt holland lakosság körében a dohányzók aránya a 2014-es 26 százalékról tíz év alatt 18 százalékra csökkent. A túlzott alkoholfogyasztó felnőttek aránya pedig 10 százalékról 6 százalékra esett vissza ugyanebben az időszakban. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők voltak azok, akik átlagosan a legkevesebbet dohányoztak, és esetükben volt kevésbé valószínű az elhízás veszélye is.
Emlékeztettek: Hollandia 2040-re 5 százalékra kívánja csökkenteni úgy a dohányzók, mint az alkoholfogyasztók arányát.
A túlsúlyos felnőttek aránya az elmúlt évtizedben nagyjából változatlan maradt, a vizsgált lakosság több mint felét tették ki.
Számuk így várhatóan nem fogja elérni a 2040-re kitűzött 38 százalékos célértéket
- figyelmeztettek.
Közölték: a túlsúly és a dohányzás összefügg az iskolai végzettséggel. A 25 éves vagy annál idősebb, legfeljebb középfokú végzettséggel rendelkező felnőttek a túlsúlyosak 65 százalékát és a dohányosok 21 százalékát tették ki tavaly. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők 43 százaléka volt túlsúlyos és 13 százalékuk dohányzott 2024-ben. A jelentés szerint a magasabb jövedelmű, 25 évesek vagy annál idősebbek kevesebbet dohányoznak, mint az alacsonyabb jövedelműek.
A holland statisztikai hivatal szerint a túlsúly a jövedelemmel is összefügg. Az alacsonyabb jövedelműek nagyobb valószínűséggel túlsúlyosak - hívták fel a figyelmet. A dohányzással ellentétben a magasabb és alacsonyabb jövedelműek közötti különbségek szinte teljes egészében az iskolai végzettséggel függnek össze - jelentették ki. Ez azt jelenti, hogy az azonos iskolai végzettségűek között nem vagy szinte egyáltalán nem volt különbség a túlsúlyosak számában, függetlenül attól, hogy jövedelmük magasabb vagy alacsonyabb volt-e - írták.
A túlzott alkoholfogyasztás tekintetében nincs különbség iskolai végzettség vagy jövedelem szerint: a 25 év felettiek egyformán nagy valószínűséggel fogyasztanak túlzott mennyiségű alkoholt - közölte jelentésében a holland statisztikai hivatal.