Ingyenes programot indított a Bethesda Gyermekkórház azoknak a családoknak, amelyeknél a gyerekek túl sok időt töltenek a képernyő előtt. Az intézmény beszámolója szerint manapság a fiatalok a napjuk egynegyed vagy akár egyharmad részét is valamilyen kütyüzéssel töltik, ami felülmúlja a korábbi évek fenyegető tendenciáit. A 8-12 éves korosztályban a napi átlagos képernyőidő meghaladja az öt és fél órát, a tizenéveseknél pedig a nyolc órát. Az okoseszköz-használat ráadásul már az óvodások mindennapjaiban is jelen van: több, mint 20 százalékuknak saját tabletje és/vagy mobiltelefonja van, több mint 50 százalékuk pedig rendszeresen használja a szülők okoseszközeit.
A képernyőcsökkentő program szakmai megalkotója, Nagy Péter úgy véli,
akkor kezdődnek a bajok, amikor a gyerek szabadidős célú képernyőhasználata napi szinten rendszeresen meghaladja a két órát.
A Bethesda Gyermekkórház tudományos igazgatóhelyettese az InfoRádióban elmondta: ha a gyerekek sok időt töltenek a képernyő előtt, értelemszerűen kevesebbet mozognak, könnyebben hozzányúlnak valamilyen nassolni valóhoz, megnő az esélye annak, hogy egészségtelenül táplálkozzanak, ami pedig akár elhízáshoz is vezethet. Figyelmeztetett: kutatások igazolják, hogy a két órát meghaladó képernyőidő fokozza az alvászavar kockázatát, emellett okozhat hangulatromlást, depressziót, impulzivitást vagy kognitív visszamaradást is. Mint fogalmazott, egy nagyon komoly problémáról van szó, mert a kialvatlanság számos betegséget előidézhet.
Nagy Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy a képernyőn keresztül érkező tartalmak a függőséghez hasonló állapotot idézhetnek elő. A külvilágban zajló események, a hétköznapok ugyanis nem mindig járnak együtt izgalommal, illetve dopaminemelkedéssel. A dopamin egy boldogsághormon, amely az érzelmi életért és reakciókért felelős agyterületen van jelen. A felszabaduló dopamin elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki. A Bethesda Gyermekkórház gyermekpszichiátere szerint egyebek mellett azért is nagyon veszélyes és káros a túlzásba vitt tévézés, számítógépezés vagy kütyüzés, mert ha egy idő után meg is próbáljuk félretenni ezeket az eszközöket, előfordulhat, hogy az utcára kilépve komornak, szürkének, unalmasnak találjuk a környezetet, és
olyan lehangoltnak kezdjük el érezni magunkat, hogy inkább visszatérünk a mindig színes, izgalmas virtuális térbe.
A képernyőfüggőség elleni fellépés érdekében hozott létre egy ingyenes programot a Bethesda Gyermekkórház. A projekt keretében egy ötalkalmas képernyőcsökkentő program valósul meg, melynek fő üzenete, hogy jelentős és tartós változás kizárólag akkor érhető el, ha a családok közösen (nemcsak a gyerekekre, hanem a felnőttekre vonatkozóan is) meghatároznak korlátokat, és az így lecsökkentett képernyőidő helyét tartalmas, közös, lehetőleg aktív programokkal töltik ki. „A gyerekek képernyőideje akkor fog nagyobb eséllyel csökkenni, ha a szülők ezt saját magukra nézve is bevezetik. Arra például érdemes figyelni, hogy az étkezőasztal képernyőmentes zóna legyen” – tanácsolta Nagy Péter.
A programra a kepernyo@bethesda.hu e-mail címen lehet jelentkezni. Egy válaszüzenetben minden fontos részletet megtudhatnak az érdeklődők. A program jelenleg az ország három pontján zajlik: a budapesti Bethesda Gyermekkórházon kívül Pécsen és Szegeden is van egy centrum. Az egyes alkalmak, programok ingyenesek, a kezdeményezés az Aktív Magyarország Program részeként jött lére.