eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Many hands in silhouette pressed against frosted glass
Nyitókép: Getty Images/Jasmin Merdan

Kutatók rájöttek, miként űzhetjük el a rémálmokat

A gyakori lidércnyomás akár neurodegeneratív betegségeket is jelezhet előre. Most arra találhattak megoldást a kutatók, hogy milyen módszerrel lehetnek pozitívabb álmaink.

Egy friss kutatás szerint bizonyos hangok hallgatása alvás közben segíthet a rémálmok megfékezésében – írja az IFLScience.

A Current Biology szaklapban megjelent tanulmány szerint nem fontos, hogy az alvás közben hallható hang különleges legyen, elég ha olyan hanghatást választunk, amelyhez nappali pozitív emlékek társulnak. Ezt a terápiát célzott memória újraaktiválásnak nevezik.

Lampros Perogamvros vezető szerző szerint a kutatás bizonyítja, hogy

jelentős kapcsolat van az álmokban megélt érzelmek és az érzelmi jólétünk között.

Egy korábbi kutatás azonban kiemelte: még hatásosabb a kezelés, ha képi próbaterápiával ötvözik. Ezzel a mószerrel 36 rémálom-zavarral diagnosztizált betegnél csökkent a lidércnyomás gyakorisága, és nőtt a boldogabb álomérzet. A heti rémálmok száma a vizsgálat végén több mint 15-ször kevesebb volt, mint a tesztek előtt.

A kutatók felhívták a figyelmet: a felnőtt népesség körében nagyjából 4 százalék szenvedhet krónikus rémálmoktól. A gyakori rossz álmok összefüggésbe hozhatók többek közt a rossz minőségű alvással, ami számos egészségügyi problémával, többek között szívbetegséggel, depresszióval és elhízással hozható összefüggésbe.

Címlapról ajánljuk
Magyar diákok a világátlag felett

Magyar diákok a világátlag felett

A számítógépes és információs műveltséget mérő modulban Magyarország 10. lett a 34 résztvevő ország közül a tanulók digitális kompetenciáit vizsgáló nemzetközi ICILS-mérésben. Az Oktatási Hivatal elnöke az InfoRádióban elmondta: a magyar diákok számítógépes tudása nemzetközi szinten is jónak mondható, amit egyebek mellett az is bizonyít, hogy átlageredményük 29 ponttal haladta meg a mérésben részt vevő országok átlagát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Összeomlott a kormány Európa legerősebb országában, feszült küzdelem jön – Mire számíthatunk?

Összeomlott a kormány Európa legerősebb országában, feszült küzdelem jön – Mire számíthatunk?

Február 23-án előrehozott választások jönnek az Európai Unió legnagyobb gazdaságában, Németországban, miután szétesett Olaf Scholz hármas koalíciója. A jelenlegi felmérések szerint nagy eséllyel visszatérhet a hatalom csúcsára Angela Merkel pártja, a konzervatív CDU, egy a Merkel-érával kritikus jelölttel, Friedrich Merzcel az élen. A szélsőjobboldali AfD előretörésével azonban a hagyományos pártok annyira meggyengültek, hogy újra hármas koalíció jöhet, és a három pártból kettő szinte bizonyosan a nemrég véget ért közlekedésilámpa-koalícióból csatlakozhat a konzervatív erő mellé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×