eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A síelés vagy a snowboardozás a veszélyesebb?

A síelés vagy a snowboardozás a veszélyesebb?

A tél kedvelt sportjai, a síelés és a snowboardozás egyaránt balesetveszélyes tevékenységnek számítanak. A legtöbb síbaleset elesésből adódik, de a pályán való ütközés sem ritka. A baleseti statisztikákból kiderül, hogy melyek a leggyakoribb sérülések.

A síbalesetek legnagyobb része elesésből, elcsúszásból adódik, és csak mintegy 10 százalékukat okozza ütközés – derül ki a Generali Csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító (EUB) által összegyűjtött adatokból. A legnépszerűbb magyar téli utazási célországnak Ausztria, Franciaország és Olaszország számít. Ausztriában és Franciaországban a bejelentett károk 70-75 százaléka baleset, míg Olaszországban ez a károk 35-40 százaléka.

A téli sportok szerelmeseinek 72 százaléka a pályán sérül meg, 6 százaléka a síliften, 3 százaléka pedig a pályán kívül. Ezek a számok mind a két sport esetében nagyon hasonlóak, viszont a snowboardosok között magasabb az aránya azoknak, akik terepparkban sérülnek meg (25 százalék).

Egy kutatás szerint, amely 40 év sérülési adatait veszi figyelembe,

a snowboardosok 50-70 százalékkal nagyobb eséllyel sérülnek meg,

viszont nagyjából harmadával kisebb az esélyük halálos balesetre, mint a síelőknek.

Az amerikai kutatásból az is kiderül, hogy a snowboardosoknál a csuklósérülés a leggyakoribb: ez a balesetek 27,6 százalékát teszi ki, míg a síelőknél ez a szám csak 2,8 százalék. Emellett a leggyakoribb snowboardsérülések a lapockalágyrész sérülése, a különféle bokasérülések, agyrázkódás és kulcscsonttörés. A síelőknél az elülső keresztszalag-rándulás fordul elő leggyakrabban: ennek aránya 17,2 százalék, míg a snowboardosoknál csak 1,7 százalék. A leggyakoribb sísérülések közé tartozik az ínszalagsérülés és az alsó végtagi zúzódás, illetve a sípcsonttörés.

Az elmúlt szezonban az Európai Utazási Biztosítóhoz valamivel több mint 400 baleseti kárbejelentés érkezett síelő ügyfelektől, ezeknek mintegy 10 százalékánál egymillió forint feletti volt a kárösszeg. A legmagasabb síbalesetből eredő kár 5,1 millió forintot tett ki.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×