Infostart.hu
eur:
384.55
usd:
327.16
bux:
109506.37
2025. december 16. kedd Aletta, Etelka

Ilyet még nem látott: sugárhajtású vonat!

Az egykori Szovjetunióban alatt számtalan meglepő konstrukció látott napvilágot, de a sugárhajtóművel ellátott vonat ezek közül is kiemelkedik. Noha a módszer nem igazán vált be, kipróbálták a sugárhajtású hajót is.

A Szovjetunióban a hetvenes években folytattak kísérleteket a repülőgépek sugárhajtóműveivel felszerelt mozdonyokkal.

A képen látható járműnek körülbelül 250 kilométer/óra volt a csúcssebessége, az erőforrást egy Jak-40-es személyszállító gépről emelték át.

A nagy sebességű mozdonyok megépítésére való törekvés nem meglepő, hiszen a Szovjetunió hatalmas vasúthálózatának legnagyobb része nem volt villamosítva, és nyilván a hadsereg is üdvözölte volna a sikeres fejlesztést.

A konstrukció végül is műszaki vakvágánynak bizonyult, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.


Gyorsan szelte a vizet (Klikk a nagyításhoz)

Ez azonban nem vette el a mérnökök kísérletező kedvét, a képen látható hajóra egy Tu-134-es hajtóműveit építették, ezek segítségével utasokkal terhelten is 100 kilométer/óra sebességgel száguldott a vízen.

Természetesen ennek is megvoltak a hátulütői, például a hatalmas zaj és az ugyancsak tetemes üzemanyag-fogyasztás, így nem meglepő, hogy ma már nem közlekednek ezek a hajók.

Címlapról ajánljuk
MÁV: új kedvezmények, új menetrend – minden, amit tudni kell

MÁV: új kedvezmények, új menetrend – minden, amit tudni kell

Életbe lépett a MÁV-csoport 2025/2026-os menetrendje, december közepétől vásárolható az éves ország- és vármegyebérlet az új MÁVPlusz alkalmazásban, az applikáción keresztül péntektől mindenki számára elérhető a 15 százalékos okoskedvezmény a jegyekre.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.16. kedd, 18:00
Ürge-Vorsatz Diána
fizikus, egyetemi professzor, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület alelnöke
Eséssel zártak az amerikai tőzsdék

Eséssel zártak az amerikai tőzsdék

Rossz hangulatban indult a hét az ázsiai tőzsdéken, Európában azonban felpattanás jött. Idehaza is jó volt kezdetben a hangulat, különösen a Richter teljesített jól a reggeli bejelentést követően, a nap második felére azonban elfogyott a magyar piac lendülete. Az USA-ban iránykereséssel indult a kereskedés, majd kisebb lefordulás következett. Az amerikai kormányzati leállás után több kulcsfontosságú adat is érkezik majd a hét során, így lesznek nagy elmozdulások.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 13. 20:29
×
×
×
×