Infostart.hu
eur:
362.33
usd:
314.84
bux:
0
2026. július 31. péntek Oszkár
Nyitókép: Pixabay

Felháborító esetre derített fényt egy fotós

A természetkárosító egyszerűen kiásta és hazavitte a ritka növényeket, melyek biztosan elpusztulnak a természetes talajközegük nélkül.

Május elején sajnálatos, egyben felháborító eset történt Pilisszentlászló külterületén: természetvédelmi oltalom alatt álló növényeket ástak ki az élőhelyükről - írja a sokszinuvidek.24.hu.

"Évek óta jártam fotózni egy kis területen lévő füles kosbor állományt, ahol nagyon szép fehér virágú tövek is voltak. Egy idő után minden tő helyét tudja már az ember. Féltem, hogy lemaradok a virágzásról, ezért ezen a májusi reggelen útnak indultam, hogy megnézem a növényeket. Rossz érzésem volt, mert a bevezető úton széles terepjáró nyom volt. Egyenest a termőhelyhez vezettek. Zavartan néztem körbe, néhány lila tövet már messziről láttam, de fehéret egyet sem. Az első gödörbe majdnem beleléptem. Legalább 6-7 tövet kiástak, köztük mind a három fehéret. Soha nem fogom megérteni. A fotózás elmaradt, elmúlt a varázs" - mondta a lapnak Mihályi Ferenc természetfotós, aki felfedezte a természetkárosítást.

Az orchidea pusztításának hírére a területre visszatérő botanikusok a kifosztott élőhelyet elhagyva

a visszaúton, az út közelében, egy erdőszéli telek kerítése mentén, döbbenten fedeztek fel sorban ültetve védett orchideákat, köztük fehér színű füles kosborokat.

Orchideák esetén a természetes élőhelyről való kiemelés a tő szinte biztos pusztulását jelenti, ugyanis ezek a növények erősen kötődnek a velük szimbiózisban élő gombafajokhoz és a gyökérzóna megbolygatása súlyosan károsítja ezt az együttélést.

A felfedezett természetkárosítás komoly felháborodást keltett a Növényhatározó természetjáróknak Facebook csoportban is, ahol a fotós megosztotta képeit és történetét. A posztra reagálók is úgy gondolták, hogy

az esetnek kell, hogy legyen következménye és nem maradhat büntetlenül az, aki ezt tette a védett növényekkel.

A lap a történtek kapcsán megkereste a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságot, akik elmondták, hogy a Természetvédelmi Őrszolgálat 2025. május 12-én, lakossági bejelentést követően helyszíni ellenőrzést tartott egy Pilisszentlászló külterületén található telken. Ott egy frissen elkészített virágágyásban védett növényfajok (bíboros kosbor - Orchis purpurea, füles kosbor - Orchis mascula, kardos madársisak - Cephalanthera longifolia, sápadt kosbor - Orchis pallens), legfeljebb néhány nappal korábban elültetett egyedeit találták, meglehetősen rossz állapotban.

Mivel a telek tulajdonosa az egyedek származását nem tudta igazolni, és a megtalált növényegyedek összesített természetvédelmi értéke meghaladta a Büntető Törvénykönyvben meghatározott értéket,

az elkövető ellen a természetkárosítás ügyében büntető eljárás is indult.

A nemzeti park kollégái a növényeket elszállították és elültették egy olyan területen, ahol ezek a fajok természetes módon is igazoltan előfordulnak, így adva a lehető legnagyobb esélyt az életben maradásukra.

A lap kérdésére Rédei Tamás, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa, növényökológus elmondta, valójában mekkora természeti károkozást is jelent ez az eset:

"Az érintett négy orchidea faj közül kettő, a kardos madársisak, és a bíboros kosbor még viszonylag gyakori hazánkban, viszont a másik két faj, a sápadt kosbor és a füles kosbor helyzete erősen sebezhető.

Utóbbi két fajnak a hazai egyedszámát fajonként 1000 tő körülire becsüli a hazai szakirodalom, tehát a füles kosbor esetében a kiásott 15 tő a hazai állomány 1,5 százalékát jelenti."

A sápadt kosbor hazai állományainak mintegy negyede, a füles kosborénak majdnem fele tűnt el a felfedezésük óta. Eszmei értékük (10 000 Ft/tő) nem tükrözi ritkaságukat és sebezhetőségüket, indokolt lenne annak jelentős megemelése, hogy némi elrettentő ereje legyen. Az egyedszámokkal számolva a két faj teljes hazai állományának szándékos kiirtása összesen húszmillió forinttal lenne büntethető jelenleg, ami például egy beruházó számára nevetséges összeg - részletezte a szakértő.

Címlapról ajánljuk
Rendkívüli korlátozást jelentett be a gödi Samsung a hőség miatt

Rendkívüli korlátozást jelentett be a gödi Samsung a hőség miatt

A tartós hőség, a csapadékhiány és a Duna alacsony vízállása okozta kritikus helyzet miatt a gödi Samsung Zrt. a vízellátási helyzet javulásáig a korábbi harminc százalék helyett negyven százalékkal csökkenti a gyár ivóvíz-felhasználását. A Duna alacsony vízállása miatt emellett a Göd és Szigetmonostor közötti rév közlekedése is leállt, míg a DMRV Zrt. országszerte és a térségben is a nem létfontosságú vízhasználat korlátozását kéri.

Pletser Tamás: néhány hét van már csak az iráni konfliktus megoldására

Egyfajta manipuláció jellemzi a kőolaj világpiaci árát, annak piaci körülmények között sokkal magasabbnak kellene lennie, mint ahogy a kőolajtermékek ára magasabb is – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Pletser Tamás, az OTP Alapkezelő szenior portfolió menedzsere. Beszélt a piacokat uraló versenyfutás lehetséges kimeneteleiről is.
inforadio
ARÉNA
2026.07.31. péntek, 18:00
Csörnyei Géza
a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója
Nagy esés után felpattanás a világ tőzsdéin

Nagy esés után felpattanás a világ tőzsdéin

Az ázsiai tőzsdék többsége emelkedett pénteken, a befektetői hangulatot elsősorban a technológiai részvények felpattanása és a mesterséges intelligenciához kapcsolódó beruházásokba vetett bizalom javulása támogatta. A legerősebb mozgás Dél-Koreában volt, ahol a korábbi zuhanás után nagyot raliztak a chipgyártók, de Japánban is jelentős emelkedést hozott a félvezetőszektor, miután a jegybank változatlanul hagyta a kamatokat. A határidős piacok állása alapján mérsékelt emelkedés jöhet ma az európai és az amerikai részvénypiacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×